Çfarë raportohet në WhatsApp

Çfarë raportohet në WhatsApp

WhatsApp është një nga aplikacionet më të përdorura të mesazheve në botë. Në këtë artikull do t'ju tregojmë çfarë është raporti në whatsapp.

Para se të filloni, duhet të kuptoni se raportimi dhe bllokimi nuk janë të njëjta, megjithatë, ju keni mundësinë t'i bëni të dyja në të njëjtën kohë.

Dallimi midis bllokimit dhe raportit në WhatsApp

Kështu raportohet një përdorues në WhatsApp

Dallimi themelor midis bllokimit dhe raportimit bazohet në faktin se në të parën nuk do të marrim mesazhe, telefonata ose përditësime nga kontakti.

Në rastin e raportit ne informuam ekipin teknik të WhatsApp se një përdorues po gjeneron përmbajtje problematike, duke studiuar nga afër rastin, gjë që do të mundësojë marrjen e masave në këtë drejtim.

Është e rëndësishme të dini se për të kryer të dyja veprimet nuk është e nevojshme të kemi numrin e regjistruar si kontakt, thjesht duke marrë mesazhe ose telefonata, ne mund ta bëjmë atë.

Çfarë ndodh kur një numër bllokohet

Mësoni se çfarë është të raportoni në WhatsApp

Bllokimi i një numri do të bëjë si më poshtë:

 • Numrat që u bllokuan nuk do të jenë në gjendje të kenë qasje në disa nga të dhënat tuaja bazë, të tilla si përditësimet e statusit, fotografia e profilit ose hera e fundit që keni qenë në linjë.
 • Nuk do të merrni telefonata, mesazhe ose përditësime nga numri i bllokuar nëpërmjet WhatsApp.
 • Duke bllokuar një kontakt, ai nuk do të hiqet nga libri juaj i adresave, nëse është i regjistruar, duhet ta fshini manualisht nga pajisja juaj celulare.

Vlen të theksohet se kjo metodë bllokon vetëm nga aplikacioni WhatsApp, në mënyrë që të mund të merrni telefonata ose mesazhe nga aplikacione të tjera ose numra telefoni.

Nëse e shihni të nevojshme, mund ta bllokoni atë nga aplikacionet e tjera apo edhe nga pajisja juaj celulare.

Çfarë ndodh kur raportoni në një numër

Whatsapp kërkon të zbatojë rregullat e saj

Kur raportoni një numër në WhatsApp, kryhen një sërë procedurash, kryesisht duke theksuar:

 • Pas marrjes së një raporti ekipi i WhatsApp do të marrë 5 mesazhet e fundit të dërguara, kjo nuk i njoftohet emetuesit të tyre.
 • Gjithashtu, merret identifikimi i përdoruesit që përdor numrin e raportuar, duke marrë parasysh datën, kohën dhe llojin e mesazhit të dërguar.
 • Nëse përdoruesi i raportuar zbulohet se ka shkelur ndonjë kusht të shërbimit, llogaria mund të pezullohet.
 • Llogaritë nuk janë të pezulluara në çdo kohë, është e nevojshme që ekipi të analizojë çështjen në detaje dhe të marrë një vendim në lidhje me këtë.

Është shumë e rëndësishme që ata përdorues që konsiderojnë se janë në një lloj rreziku në bazë të mesazheve të marra, të njoftojnë autoritetet përkatëse, ata do t'i ofrojnë një zgjidhje dhe siguri personit të prekur.

Si të raportoni një numër në WhatsApp?

Whatsapp është një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve

Raportimi i një numri është jashtëzakonisht i thjeshtë, duhen vetëm disa hapa për të informuar ekipin e WhatsApp se ne besojmë se një përdorues po shkel rregullat e tyre.

Ka dy mënyra për ta bërë këtë, të cilat i detajojmë më poshtë:

Nga ekrani kryesor

Kur flasim për ekranin kryesor në WhatsApp, i referohemi atij që tregon bisedat, duke detajuar bisedat tona një nga një në mënyrë kompakte.

Whatsapp ka shumë masa sigurie

Hapat që duhet të ndiqni janë:

 1. Ne zgjedhim numrin ose kontaktin që duam të raportojmë, për këtë e lëmë gishtin të shtypur lehtë për disa sekonda.
 2. Ne do të dimë se është zgjedhur kur është pak me hije dhe në imazhin e profilit shfaqet një kontroll jeshil.
 3. Opsionet e reja do të shfaqen në krye, por ne duhet të kërkojmë një të përfaqësuar nga tre pika të rregulluara vertikalisht, ajo ndodhet në këndin e sipërm të djathtë.
 4. Ne klikojmë në "Shikoni kontaktin".
 5. Me ndihmën e gishtit do të lëvizim në fund të profilit, do të gjejmë dy opsione me ngjyrë të kuqe, ai i treguar është "Raporto tek".
 6. Pasi të jetë raportuar, do të na tregojë nëse duam ta bllokojmë edhe ne. Normalisht, ky opsion tregohet kur përmbajtja e dërguar është e pakëndshme ose e pasigurt.

nga mesazhet

Blloko ose raporto nga whatsapp

Ky është një opsion pak më i drejtpërdrejtë se ai i mëparshmi dhe do të na lejojë të raportojmë më shpejt. Hapat për të raportuar një përdorues nga mesazhet janë si më poshtë:

 1. Zgjedhim një nga mesazhet duke e lënë gishtin mbi të për disa sekonda.
 2. Do të ndryshojë ngjyrën me një shirit blu, duke na lënë të kuptojmë se e kemi përzgjedhur.
 3. Opsionet e reja do të shfaqen në krye të ekranit, ku do të vendosim tre pikat të rreshtuara vertikalisht. Këto do të jenë veçanërisht në këndin e sipërm të djathtë.
 4. Duke klikuar do të shfaqet një meny me disa opsione, ne duhet të zgjedhim të parën, "raport".
 5. Ashtu si në metodën e mëparshme, do të na japë mundësinë për të bllokuar drejtpërdrejt përdoruesin pasi ta raportojmë atë.

Si të raportoni nga WhatsApp për Windows

Si të bllokoni në whatsapp

Kjo metodë dheËshtë shumë e ngjashme me ato të shpjeguara më parë për pajisjet mobile. Hapat që duhen ndjekur janë të detajuara më poshtë:

 1. Ne klikojmë në bisedën me përdoruesin që duam të raportojmë.
 2. Kur të shfaqet, ne do të gjejmë foton e profilit të vendosur në krye të ekranit.
 3. Kur shfaqen informacionet e kontaktit, duhet të lëvizim në fund të profilit, ku do të gjejmë tre opsione me ngjyrë të kuqe: "bllokohet","raport"Dhe"Fshi bisedën".
 4. Ne klikojmë në raport dhe më vonë sistemi do të na pyesë nëse duam ta bllokojmë edhe ne.

Jemi të sigurt se ky artikull do të jetë gjithashtu me interes për ju:

fontin whatsapp
Artikulli i lidhur:
Si të ndryshoni fontin në WhatsApp

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.