Thirrjet në WhatsApp për Android tani janë më të sigurta me këtë përditësim të ri

Thirrje më të sigurta IP WhatsApp për Android

Mbrojtje IP në thirrjet WhatsApp

Në këtë postim do t'ju flasim për përditësimin e ri për të shijuar thirrje më të sigurta WhatsApp për Android me mbrojtje IP. Meta vazhdon të forcojë sigurinë e aplikacionit të saj të mesazheve me veçori të tilla si bllokimi i bisedës, duke përdorur fjalëkalimin për t'u identifikuar ose verifikimi i llogarisë me email. Më e fundit në këtë kuptim ka të bëjë me Bllokimi i adresës IP për të bërë thirrje nga WhatsApp pa rrezikuar. 

Kjo veçori e re e sigurisë do të jetë veçanërisht e dobishme për përdoruesit që janë më të shqetësuar për privatësinë gjatë thirrjeve të tyre në WhatsApp. Nga cilësimet e aplikacionit është e mundur të aktivizojmë dhe çaktivizojmë bllokimin e IP-së gjatë telefonatave sa herë të dëshirojmë.. Si funksionon ky përditësim në pajisjet Android? A ndikon në cilësinë e thirrjes? Si mund ta aktivizoni? Të gjitha këto i shpjegojmë më poshtë.

Thirrje më të sigurta WhatsApp për Android me veçorinë e re të bllokimit të IP

Siguri më e madhe në thirrjet WhatsApp

(Kredia e imazhit: WhatsApp)

Kohët e fundit, Meta ka bërë të ditur në blogun e tij zyrtar një përditësim i ri për t'u ofruar përdoruesve të WhatsApp një shtresë shtesë sigurie për thirrjet e tyre telefonike. Aplikacioni popullor i mesazheve tani ju lejon jo vetëm të mbyllni telefonatat nga numra të panjohur, por edhe fsheh adresën IP gjatë kryerjes së një telefonate. Me këtë veçori, WhatsApp synon të ngjall më shumë besim tek përdoruesit e tij, veçanërisht ata që janë më të vetëdijshëm për rreziqet e përfshira në kryerjen e telefonatave.

Sipas kompanisë së Zuckerberg, shumica e mjeteve që përdoren sot për të bërë thirrje 'kanë lidhje peer-to-peer midis pjesëmarrësve.' Ky modalitet lejon që transferimi i të dhënave të jetë më i shpejtë, duke arritur komunikim me cilësi më të lartë. Megjithatë, kjo do të thotë gjithashtu se pjesëmarrësit në thirrje janë më të ekspozuar, duke rrezikuar sigurinë dhe privatësinë e tyre. Ne cfare kuptimi?

Çfarë është adresa IP dhe si funksionon në një telefonatë?

Për të kuptuar më mirë rreziqet e kryerjes së telefonatave përmes internetit, le të flasim shkurtimisht cila është adresa IP. ai'Protokolli Internet', ose Protokolli i Internetit, është një identifikues unik që i caktohet çdo pajisjeje të lidhur në internet. Kur bëni një telefonatë nëpërmjet internetit, adresa IP e pajisjes dërguese dhe marrëse përdoret për të vendosur lidhjen. Kjo lejon që telefonata të jetë më e lirë dhe me cilësi më të lartë se një telefonatë tradicionale.

Megjithatë, Adresa IP mund të zbulojë gjithashtu informacione personale ose të ndjeshme rreth përdoruesit, si vendndodhja e tij, ofruesi i tyre i internetit, historia e shfletimit dhe preferencat e tyre.. Përveç kësaj, Protokolli i Internetit mund të jetë gjithashtu subjekt i sulmeve kibernetike, si vjedhja e të dhënave, spiunazhi, rrëmbimi i telefonatave ose bllokimi i shërbimit. Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të mbroni adresën IP kur bëni thirrje telefonike në internet, diçka që WhatsApp ju lejon të bëni me përditësimin e tij të ri.

Si të mbroni adresën IP në një telefonatë WhatsApp

Thirrje më të sigurta WhatsApp për Android

Aktivizo mbrojtjen IP WhatsApp për Android

Të vetëdijshëm për rreziqet e kryerjes së telefonatave përmes internetit, WhatsApp ka prezantuar një veçori të re për të mbrojtur adresën IP gjatë telefonatave. Kur aktivizohet, thirrja transmetohet përmes serverëve të aplikacionit, i cili pengon dërguesin dhe marrësin në një telefonatë të shohin adresat e tyre IP përkatëse.

Dhe WhatsApp? A do të jetë në gjendje t'i dëgjojë thirrjet tani? Jo, mirë, siç shpjegon Meta, 'thirrjet janë të koduara nga fundi në fund', gjë që garanton privatësinë e tyre. Prandaj, me këtë masë të re sigurie, përdoruesit e WhatsApp do të kenë një nivel shtesë privatësie pa cenuar sigurinë e tyre në asnjë moment.

Nëse jeni një nga ata përdorues që janë shumë të shqetësuar për sigurinë dhe privatësinë e tyre dhe dëshironi të keni thirrje më të sigurta WhatsApp për Android, thjesht duhet të bëjeni këtë për të aktivizuar funksionin e ri:

 1. Hapni WhatsApp dhe shtypni menunë tre pika vertikale.
 2. Nga menyja rënëse, zgjidhni settings.
 3. Tani zgjidhni opsionin intimitet.
 4. Lëvizni deri në fund dhe klikoni mbi opsionin i përparuar.
 5. Më në fund, aktivizoni çelësin në të djathtë të veçorisë së re 'Mbroni adresën IP në thirrje'.

Me këtë masë sigurie shtesë, Tani është e mundur të zgjidhni midis një lidhjeje të drejtpërdrejtë ose të fshehur kur bëni thirrje nga WhatsApp. Lidhja direkte (e cila vjen si parazgjedhje) është më e shpejtë dhe ka cilësi më të lartë, por ekspozon adresën tonë IP. Nga ana tjetër, opsioni i ri ju lejon të fshehni adresën IP kur telefononi duke përdorur serverët e aplikacionit Meta, por ul cilësinë e thirrjeve. Si të përfitoni sa më shumë nga ky përditësim?

Thirrje më të sigurta WhatsApp për Android me mbrojtje IP

Telefon celular me logo WhatsApp

Shtë e qartë se Nuk është e nevojshme ta mbani këtë funksion të aktivizuar gjatë gjithë kohës, por mund ta shtoni këtë shtresë shtesë sigurie në raste të caktuara. Për shembull, nëse do të telefononi një person, ndërmarrje ose kompani që nuk i besoni mjaftueshëm, këshillohet të aktivizoni mbrojtjen e IP-së. Vetëm mos harroni se shijimi i kësaj mase sigurie shtesë vjen me çmimin e një telefonate me cilësi më të ulët.

Nga ana tjetër, kur telefononi miqtë dhe familjen, ose njerëz dhe institucione të besuara, nuk është e nevojshme të fshehni IP-në tuaj. Në përfundim, Gjithçka do të varet nga sa i kujdesshëm jeni me çështjen e sigurisë dhe privatësisë në internet.. Në këtë kuptim, ia vlen të rishikohet si pikë e fundit një tjetër funksion WhatsApp i sapo dalë nga furra.

Nga menyja e privatësisë WhatsApp mund të aktivizoni gjithashtu 'Heshtni thirrjet nga numra të panjohur'. Ky funksion është shumë i dobishëm për të eliminuar kontaktet ose thirrjet e padëshiruara nga numrat e dyshimtë. Pasi të aktivizohet, do të merrni vetëm telefonata nga kontaktet e regjistruara, megjithëse njoftimi për thirrjen e refuzuar do të regjistrohet në historikun e telefonatave.

Së fundi, mbani mend se mbrojtja IP dhe opsioni për të heshtur thirrjet nga numra të panjohur Zbatohet vetëm për thirrjet e bëra brenda WhatsApp, jo ato që bëni nga celulari juaj ose përmes aplikacioneve të tjera. Thënë kështu, mund të filloni të shijoni siguri dhe privatësi më të madhe me veçoritë e prezantuara nga përditësimi më i fundit i WhatsApp.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.