Windows 10 nuk zbulon kufje, si ta rregulloni atë?

Windows nuk zbulon kufjet

Zgjohesh në mëngjes ose kthehesh në shtëpi për të luajtur ose për të punuar pasdite, ndez kompjuterin dhe e kupton se Windows nuk mund të zbulojë kufjet askund. Çfarë problemi mendon se nuk di ta zgjidhësh dhe nuk dëgjon gjë fare. Për disa arsye, kompjuterit i ka mbaruar zëri ose pa i zbuluar kufjet. Nuk ju ka ndodhur asnjëherë dhe nuk dini si ta zgjidhni që Windows-i “të ketë sërish zë” dhe të mund ta përdorni sërish kompjuterin tuaj, qoftë laptop apo desktop, siç keni bërë deri tani, pa probleme dhe me tingull.

Artikulli i lidhur:
Si të regjistroni tingullin e PC tuaj falas me këto programe

Gjëja më e keqe në lidhje me këtë dështim është se ai ndodh menjëherë, në çdo ditë dhe pa asnjë arsye, dhe Windows zakonisht nuk jep shumë shpjegime. Le të themi se është një sistem operativ për të dhënë pak dështime dhe periudha, qëndroni kaq të qetë. Por në çdo rast, nëse nuk është një problem harduer, nuk do të keni më shumë komplikime për ta zgjidhur atë. Thjesht do t'ju duhet të ndiqni metoda ose zgjidhje të ndryshme që do t'ju vendosim këtu, në këtë artikull. Nga atje gjithçka do të rrotullohet dhe ju do të filloni të dëgjoni zërin e sistemit si çdo ditë tjetër.

Windows nuk zbulon kufje: si ta rregulloni atë?

Kjo në fund të fundit mund të jetë për arsye të ndryshme, dhe siç ju themi gjithmonë, ne do t'ju hedhim një listë me mini-tutoriale të ndryshme për t'u ndjekur dhe rregulluar, por kjo nuk do të thotë që njëri është më i mirë se tjetri, thjesht mund të ndodhë. se me një zgjidhet dhe me një jo, është çështje testimi. Në këtë mënyrë do të mbajmë këngën e asaj që ndodhi, dhe nëse ndodh përsëri, gjë që mund të ketë shumë gjasa të ndodhë në të ardhmen, shkoni direkt te zgjidhja që funksiononte më parë për ne.

Në çdo rast, gjëja e parë që duhet të kontrolloni gjithmonë është se helmetat ose kufjet tuaja funksionojnë siç duhet. Nëse është një dështim periferik, ne mund të bëjmë pak. Kjo është arsyeja pse do t'ju duhet t'i lidhni ato me një kompjuter tjetër, laptop ose çfarëdo tjetër që keni në dorë për të provuar ta verifikoni atë. Nëse në çdo rast jeni plotësisht i sigurt se nuk është një defekt me kufjet dhe se thjesht Windows nuk i zbulon kufjet, ne vazhdojmë me metodat për ta zgjidhur atë.

Përdorni gjithmonë zgjidhjen e problemeve të Windows

Sepse siç sugjeron emri i tij, ndonjëherë zgjidh problemet në mënyrë efikase. Nëse Windows ende nuk i njeh kufjet tuaja, përdorni zgjidhjen e problemeve të sistemit. Microsoft ka përfshirëose një seri zgjidhjesh të problemeve që do të jenë në faqen e konfigurimit të sistemit dhe ata do të jenë në gjendje t'ju ndihmojnë të rregulloni të gjitha llojet e problemeve në një mënyrë shumë të thjeshtë (aq e thjeshtë sa do t'ju duhet të klikoni disa herë tjetër dhe të prisni).

Për ta gjetur atë, duhet të shkoni nël Menyja e cilësimeve, përditësimeve dhe sigurisë dhe më pas do të gjeni zgjidhjen e problemeve. Pasi ta keni ekzekutuar, mund të zgjidhni opsionin e riprodhimit audio për të parë nëse ky softuer i brendshëm i Windows është i aftë të rregullojë problemin tonë të bezdisshëm apo jo.

Provoni të rinisni shërbimin audio

Sepse një rindezje në kohë është më e mirë se çdo gjë tjetër. Është një thënie që do të më keni lexuar edhe në raste të tjera. Është një alternativë shumë e mirë për rinisni shërbimin audio të sistemit Dhe nëse pyesni veten se si ta bëni këtë, thjesht duhet të ndiqni këto hapa të thjeshtë:

Filloni duke hapur një dritare ekzekutimi dhe për ta bërë këtë, shtypni Windows + R pa i lëshuar ato. Pasi të ekzekutohet dhe të shfaqet dritarja, shkruani saktësisht services.msc dhe shtypni enter ose pranoni. Tani do të duhet të kërkoni shërbimin e quajtur Windows Audio dhe aty do të duhet të klikoni mbi të me butonin e djathtë të miut për të zgjedhur opsionin që thotë "restart". Pas kësaj, mund të kontrolloni përsëri nëse Windows tashmë i zbulon kufjet dhe ka përsëri zë përmes tyre.

Kontrolloni cilësimet e daljes së zërit

Kjo është diçka shumë e zakonshme dhe nuk është se është faji juaj, është se unë kam ardhur të shoh se si u çkonfigurua vetë, apo edhe si ndërroi periferikët pa e porositur njeri, gjëra Windows. Prandaj Për të ndryshuar dhe kontrolluar këtë konfigurim të daljes së zërit, duhet të ndiqni hapat e mëposhtëm:

Në shiritin e Windows do të shihni, në fund të djathtë, se ka një ikonë të një altoparlanti. Ju do të duhet të klikoni me të djathtën mbi atë ikonë në shiritin e detyrave. Tani mund të zgjidhni opsionin nga menyja rënëse të quajtur cilësimet e zërit të hapur. Tani që jemi në vendin e duhur, zgjidhni seksionin e daljes së faqes së konfigurimit dhe aty mund të verifikoni që të shfaqen kufjet tuaja, është konfirmimi total nëse Windows i zbulon ato apo jo.

Nëse shihni emrin e kufjeve tuaja, zakonisht markën dhe modelin e tyre, shfaqni listën dhe zgjidhni ato. Tani mund të shkoni gjithashtu drejtpërdrejt te opsioni i menaxherit të pajisjeve të zërit dhe të zgjidhni hyrjen që korrespondon me kufjet tuaja. Aty do të duhet të kontrolloni sërish nëse dëgjohen me testin që ju lejon të bëni Windows, do ta shihni atë buton në formën e kufjeve ose mikrofonit shumë lehtë.

Përditëso drejtuesit

administratori i pajisjes

Ne ju këshillojmë si opsionin e fundit dhe të fundit që të kontrolloni nëse drejtuesit e kartës suaj të zërit janë të përditësuar. Për këtë do të duhet shkoni te menaxheri i pajisjes, gjeni kartën e zërit të kompjuterit tuaj dhe kliko me të djathtën mbi të për të zgjedhur opsionin për të përditësuar drejtuesin.

Në rast se jeni lokalizuar shumë tek prodhuesi dhe ju pëlqen ose kjo metodë e fundit nuk funksionon për ju, gjithmonë mund të shkoni në faqen e saj zyrtare dhe shkarkoni ato dhe më pas instaloni ato. Procesi nuk ndryshon shumë dhe të dyja mund të funksionojnë për ju.

Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë i dobishëm dhe se tani keni arritur të rregulloni problemin që Windows nuk zbulon kufjet. Nëse keni ndonjë sugjerim ose koment, mund ta lini në kutinë e komenteve që do të gjeni këtu më poshtë. Shihemi në artikullin tjetër të Forumit celular.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.