Acrotray: çfarë është ajo? A është e sigurt?

Acrotray: çfarë është ajo? A është e sigurt? si ta çaktivizoni atë

Ka mijëra dhe madje miliona skedarë që ekzistojnë në Windows dhe sisteme të tjera operative. Disa janë të ekzekutueshme për të kryer detyra të ndryshme si hapja e aplikacioneve dhe programeve ose praktikisht çdo gjë tjetër. Të tjerat, nga ana tjetër, mund të jenë të dëmshme dhe në shumë raste shumë të dëmshme për shëndetin e kompjuterit, madje mund ta lënë atë të papërdorshëm ose me probleme stabiliteti dhe dështime të mëdha.

Akrotray është një arkiv dhe që gjeneron disa intriga. Edhe pse nuk do të përcaktojmë ende se çfarë është -por më poshtë-, duhet theksuar se nuk është një virus, apo ndonjë proces keqdashës që vë në rrezik sigurinë e PC-së. Megjithatë, ai ka disa kundër që e bëjnë të panevojshëm, dhe më pas e zbulojmë dhe flasim për Acrotray, çfarë është dhe nëse është i sigurt apo jo.

Çfarë është Acrotray dhe nga çfarë përbëhet?

Çfarë është Acrotray nga Adobe

Për të filluar me të, Acrotray nuk është një program ose aplikim, siç besojnë shumë. Ky është një skedar që i përket versionit të plotë të Adobe Acrobat, një nga programet kryesore dhe më të popullarizuara të Adobe, kompanisë përgjegjëse për zhvillimin e tij. Ky program ka qenë një nga më të përdorurit për të lexuar, parë dhe madje modifikuar dokumente në formatin PDF, duke qenë kështu opsioni i parë i shkarkimit për të.

Adobe Acrobat ka edhe veçori të tjera interesante. Kjo ju lejon të modifikoni skedarët e krijuar tashmë më parë, si dhe të konvertoni skedarë të llojeve të ndryshme të dokumenteve si Word ose JPG, ndër të tjera, në skedarë PDF dhe anasjelltas. Ai gjithashtu përbëhet nga funksione të tjera, por të gjitha ato lidhen me PDF-të.

Tani, Acrotray, siç thamë në fillim, është një proces që i përket Adobe Acrobat. Ai ngarkohet kur filloni kompjuterin Windows dhe, pavarësisht se është një mjet për programin, nuk është plotësisht i nevojshëm. Në fakt, është më mirë dhe më e këshillueshme ta çaktivizoni atë, pasi konsumon burime, si CPU ashtu edhe memorie RAM, kështu që mund të ndikojë negativisht në performancën e kompjuterit dhe ta ngadalësojë atë deri në atë pikë sa ekrani të jetë shumë më i ngadalshëm dhe të redaktojë PDF. skedarë me Adobe Acrobat ose kur hapni dhe ekzekutoni programe dhe detyra të tjera.

Safeshtë e sigurt?

Acrotray është i sigurt

Siç thamë në fillim, Acrotray nuk është një virus ose softuer me qëllim të keq, larg tij. Ka pasur një thashetheme se kjo është vënë në dukje sepse disa viruse dhe malware e kanë quajtur veten në një mënyrë të ngjashme apo edhe identike, në mënyrë që të kalojnë pa u vënë re në sytë e shumë njerëzve, por e vërteta është se, përtej faktit nëse gjeneron disa kundër performanca e kompjuterit, është e sigurt, pasi është një proces Adobe.

Çfarë funksionesh përmbush?

Acrotray, duke qenë një proces dhe zgjerim i Adobe Acrobat, nuk është krejtësisht i panevojshëm. Në fakt, ka funksione specifike që ndikojnë në shikuesin dhe redaktuesin Adobe Acrobat, dhe njëra prej tyre është hapja dhe konvertimi i skedarëve PDF në lloje të tjera të formateve. Ai gjithashtu luan një rol themelor kur bëhet fjalë për monitorimin e përditësimeve të disponueshme për Adobe Acrobat, në mënyrë që programi të ketë lajmet më të fundit, të prezantojë gjithmonë një funksionim të mirë dhe të ketë veçoritë dhe funksionet më të fundit që shtohen me çdo version të firmuerit.

Arsyet për të çaktivizuar Acrotray nga Adobe Acrobat

Arsyet për të çaktivizuar Acrotray

Ndërsa ne kemi theksuar tashmë arsyen kryesore pse çaktivizimi i Acrotray është një ide e mirë, ne tani i rendisim ato në mënyrë më të detajuar:

  1. Karikohet automatikisht kur kompjuteri fillon, kështu që nuk ka nevojë ta ekzekutoni drejtpërdrejt, e lëre më të hapni Adobe Acrobat. Kjo ngadalëson sistemin që në momentin e parë që fillon.
  2. Ndërsa konsumon pak memorie dhe burime CPU, në varësi të harduerit, mund të ndikojë negativisht në kohën e ngarkimit të të gjitha aplikacioneve, programeve dhe lojërave. Kjo pikë lidhet me të parën.
  3. Shumë herë nuk është e nevojshme të keni funksionet e tyre, edhe kur hapet Adobe Acrobat. Pra, gjëja më e mirë është se nuk po funksionon.
  4. Shumë viruse e përdorin atë si kamuflazh për të kaluar pa u vënë re.

Si të çaktivizoni Adobe Acrobat Acrotray në Windows?

Nëse nuk dëshironi të keni përfitimet dhe funksionet që ofron Acrotray, në mënyrë që të keni performancë më të mirë në kompjuter gjatë ekzekutimit të aplikacioneve dhe detyrave të tjera - në rast të ngadalësimit -, mund të provoni tre metodat e mëposhtme për ta çaktivizuar atë. të cilat janë më të thjeshtat, megjithëse ka të tjera.

Me Task Manager

Çaktivizoni Acrotray me menaxherin e detyrave

Kjo është metoda më e lehtë për të çaktivizuar ose çaktivizuar Acrotray. Me Task Manager nuk ka shumë hapa për të bërë. Gjëja e parë është ta hapni atë, dhe për këtë ju duhet të shtypni kombinimin e mëposhtëm të çelësave njëkohësisht, që është Ctrl + Ndalet + Fshije.

Pasi të hapet Task Manager, ju duhet të klikoni në skedën fillim dhe pastaj gjeni procesin / detyrën Adobe Acrotray. Gjëja e fundit që duhet bërë është të klikoni mbi të me klikimin e djathtë dhe pastaj në opsionin e Për të çaktivizuarMe Në këtë mënyrë, procesi do të ndalet dhe nuk do të aktivizohet më, të paktën jo derisa programi Adobe të ketë nevojë për të.

Me AutoRuns

AutoRuns është një mjet i zhvilluar nga Microsoft që është plotësisht i sigurt dhe shërben për të çaktivizuar Acrotray.exe nga Adobe Systems lehtë dhe shpejt, pa kaq shumë komplikime ose hapa për të ndërmarrë. Gjëja e parë që duhet të bëni është ta shkarkoni, në rast se nuk e keni të instaluar në kompjuterin tuaj; Për ta bërë këtë, shkoni te kjo lidhje

Tani, pasi të shkarkohet skedari i ngjeshur, ai duhet të dekompresohet. Pastaj ju duhet të ekzekutoni skedarin si administrator Autoruns64.exe vetëm nëse keni një kompjuter me një sistem operativ Windows 64-bit. Nëse jo, duhet të ekzekutoni skedarin Aurotuns.exe. Për ta bërë këtë, ju duhet ta zgjidhni atë ose të klikoni me të djathtën dhe më pas të kërkoni opsionin për të ekzekutuar si administrator.

Më vonë, në dritaren që do të hapet, es es Gjithçka, kërkoni kutitë për "Acrobat Acrobat Create PDF Helper" dhe "Adobe Acrobat PDF from Selection", më pas zgjidhni ato dhe, në këtë mënyrë, çaktivizoni Acrotray. Gjëja e fundit që duhet bërë është mbyllja e AutoRuns dhe rinisja e kompjuterit për të siguruar që procesi nuk do të fillojë më automatikisht nga fillimi i kompjuterit.

Me ShellExView

ShellExView funksionon disi i ngjashëm me AutoRuns dhe Windows Task Manager. Ju mund të shkarkoni skedarin e ngjeshur të aplikacionit përmes kjo lidhjeMe Pasi të shkarkohet dhe hapet, nuk ju duhet të ekzekutoni skedarin shexview.exe si administrator. Pastaj ju duhet të shkoni në skedë Opcionet dhe, sapo të jeni atje, kërkoni për shënimet për "Adobe Acrobat Krijo PDF nga përzgjedhja", "Adobe Acrobat Krijo ndihmës PDF" dhe "Adobe Acrobat Krijo Toolbar PDF", pastaj çaktivizo ato.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.