Avast vs AVG: cili antivirus është më i mirë?

avast mesatar

Kur kërkojmë një antivirus të mirë për kompjuterin tonë, menjëherë dalin dy emra të njohur: Avast kundrejt AVG. Cilin të zgjidhni? Kur Avast Antivirus bleu AVG në 2016, dukej se çështja ishte zgjidhur. Megjithatë, ndryshe nga sa prisnin të gjithë, të dy produktet vazhduan të ofrohen në mënyrë të pavarur.

Pra, që nga sot, dhe duke përjashtuar opsionet e tjera më pak të qëndrueshme, krahasimi midis dy antivirusëve është ende i vlefshëm. Një duel vëllavrasës. E vërteta është se të dy produktet kanë disa ndryshime, secili me pikat e forta dhe të dobëta. Zgjedhja nuk është aq e thjeshtë. Në këtë artikull do të bëjmë një krahasim për ta bërë më të qartë vendimin përfundimtar.

Shihni gjithashtu: Antivirus më i mirë falas për Windows 10

Vazhdo se si njëri ashtu edhe tjetri janë antivirusë shumë efektiv dhe kaq ofrojnë më shumë se nivele të pranueshme sigurie për shumicën e përdoruesve. Në të kaluarën, AVG kishte një reputacion për disa gabime, megjithëse kjo ndodhi vetëm në versionet e hershme.

Më pas, ne krahasojmë dy antiviruset nga këndvështrime të ndryshme:

Versione falas dhe me pagesë

mes

Avast vs AVG: cili antivirus është më i mirë?

Sot, Avast dhe AVG ofrojnë versionet falas të antivirusit tuaj. Këto versione janë logjikisht të kufizuara, por ato funksionojnë në mënyrë të përsosur si një pengesë mbrojtëse kundër malware. Nuk ka dallime të mëdha midis njërës dhe tjetrës.

Nëse duam të kemi më shumë veçori, është e nevojshme të marrim versionet me pagesë. Dhe këtu fillojnë të vërehen disa dallime.

 • AVG ofron dy versione me pagesë: Siguria e Internetit AVG y AVG Ultimate.
 • Avast Antivirus ka dy versione të tjera: Avast PremiumSecurity y Avast Ultimate.

Këto versione premium lejojnë zgjeroni mbrojtjen tuaj në deri në 10 pajisje të ndryshme. Sidoqoftë, kur shikoni në detaje çdo grup veçorish antivirus, Avast del në krye pasi përfshin disa veçori si mbrojtja në ueb DNS dhe modaliteti Sandbox, të cilat nuk janë të disponueshme në AVG.

Përmbajtje të ngjashme: A nevojitet antivirus në Windows apo mund ta ruani instalimin?

funksionet

avastfirewall

Avast vs AVG: cili antivirus është më i mirë?

Nëse krahasojmë funksionet e disponueshme në të dy versionet me pagesë të secilit prej antiviruseve, bilanci anon sërish në anën e Avast.

Në versionin falas, të cilin çdokush mund ta shkarkojë dhe instalojë në kompjuterin e tij, Avast përfshin skaneri i malware dhe një mjet monitorimi për dobësitë WiFi, përveç një menaxher i fjalëkalimevepo dhe a mburojë e ransomware. Në rastin e AVG, këto funksione janë të kufizuara në një skanim të thjeshtë të virusit.

Hendeku midis të dy antiviruseve në versionet e tyre me pagesë për sa i përket funksioneve është edhe më i madh. Ndërsa Avast ofron Mbrojtja e konfigurimit DNS dhe të lartpërmendurat modaliteti i sandbox për të ekzekutuar aplikacionet në një mënyrë të izoluar dhe të sigurt, propozimi i AVG është i kufizuar në dy produkte mjaft të dobëta: Premium për pastrimin e Avast y Avast SecureLine VPN.

Përveç kësaj, Avast përfshin gjithashtu firewall i përparuar, mburojë e kamerës së internetit dhe praktikë Opsioni "shredder i të dhënave". të cilat mund t'i përdorim për të fshirë skedarët përgjithmonë pa gjurmë. Opsione të ngjashme janë të disponueshme në AVG Ultimate.

ndërfaqe

opsionet mesatare të skanimit

Avast vs AVG: cili antivirus është më i mirë?

Një nga aspektet më të rëndësishme kur zgjidhni një antivirus është lehtësinë e përdorimit. Është i përshtatshëm për ta kuptuar mirë atë dhe për të njohur të metat dhe anët e tij për të nxjerrë të gjithë lëngun prej tij. Sa më e lehtë të jetë instalimi dhe përdorimi, sa më e thjeshtë dhe intuitive ndërfaqja e saj, aq më mirë do të funksionojë.

instaloj Avast në kompjuterin tonë është jashtëzakonisht e lehtë, për sa kohë që nuk futemi në opsione të komplikuara personalizimi. Pasi të instalohet, kujdeset për kryerjen e një sërë detyrash automatikisht (skanim antivirus, përditësime, etj.) pa pasur nevojë të programojmë ose ekzekutojmë asgjë drejtpërdrejt.

Për ta bërë jetën më të lehtë për përdoruesit, ndërfaqja Avast përdor një gamë të këndshme ngjyrash dhe sintetizon të gjitha funksionet në katër skeda të mëdha. Përpara se të zgjidhni opsionet për secilën prej tyre, kur lëvizni kursorin mbi secilin opsion, shfaqet një tekst shpjegues për të na ndihmuar në detyrën tonë. Shumë e lehtë.

Shihni gjithashtu: 6 antivirus falas në internet që funksionojnë në mënyrë perfekte

Ndryshe nga Avast, AVG ofron dy mënyra instalimi: i shpejtë (më i rekomanduari) dhe i personalizuar. Procesi është gjithashtu shumë i thjeshtë dhe nuk kërkon shumë kohë. Përveç kësaj, softueri zë vetëm 1 MB të memories së pajisjes sonë.

Ndoshta në këtë seksion AVG është një hap mbi Avast. Ai gjithashtu përdor përshkrime të dobishme të secilit prej funksioneve, me avantazhin e ofrimit gjashtë nivele skanimi, nga analiza më e thjeshtë tek ajo më e thella dhe më shteruese e malware të mundshëm të instaluar në kompjuterin tonë (siç tregohet në imazhin e mësipërm). Dhe të gjitha me një propozim vizual shumë diafanoz dhe të lehtë për t'u kuptuar.

mbështetje

mbështetje teknike mesatare avast

Avast vs AVG: cili antivirus është më i mirë?

Çështja e mbështetjes së klientit është pothuajse e njëjtë si në Avast ashtu edhe në AVG. Modaliteti bruto, mund të thuhet se në versionet falas lë shumë për të dëshiruar (ose drejtpërdrejt ose ekziston), por është mjaft i mirë në ato me pagesë.

Përveç bazës së informacionit dhe konsultimit të faqes së saj të internetit, Avast ofron metoda të ndryshme mbështetëse:

 • mbështetje direkte, me një linjë ndihmëse 24 orë në ditë dhe 7 ditë në javë.
 • forumi i përdoruesve, ku klientët nga e gjithë bota ndajnë përvojat dhe zgjidhjet e tyre përmes më shumë prej një milion postimesh. Ky forum është i organizuar sipas gjuhës dhe produktit.
 • Avast TotalCare, plumbi i fundit. Për problemet më komplekse.

edhe AVG Ka një gamë të mirë mjetesh mbështetëse të përdoruesit:

 • Seksioni FAQ në faqen e saj zyrtare.
 • Forumi i mbështetjes, i organizuar në mënyrë të ngjashme me Avast.
 • Bisedë live.
 • Linja telefonike për shërbimin ndaj klientit, në funksion 24 orë në çdo ditë të javës.

çmim

Çmimi mesatar i antivirusit

Edhe pse kjo nuk është një çështje e vogël, dallimet nuk janë aq të mëdha sa të jenë domethënëse. Versioni me pagesë i Avast Premium Security ka një kosto vjetore prej 69,99 euro. Nga ana e tij, AVG ofron dy opsione: AVG Internet Security, veçoritë e të cilit janë të krahasueshme me ato të Avast Premium Security, kushton 59,99 euro dhe AVG Ultimate, për 79,99 euro në vit.

Në çdo rast, duhet të jeni të vëmendshëm ndaj faqeve zyrtare të internetit, pasi shumë herë ato ofrojnë interesante Oferta dhe zbritje:

Përfundim

Nëse keni shqyrtuar me kujdes gjithçka që ekspozohet në këtë artikull, do të keni arritur në përfundimin se, vendosni njërin përballë tjetrit, antivirusin e Avast është pak më i lartë. Qartë në versionin falas dhe disi më delikate në versionin me pagesë.

Megjithatë, është e drejtë të thuhet se disa përdorues janë ankuar se Avast mbledh të dhënat e klientëve pa leje për t'i përdorur ato për qëllime komerciale. Nuk është sekret: kështu e shpjegojnë vetë për sa i përket përdorimit dhe transparencës. Megjithatë, kjo mund të mos u pëlqejë të gjithëve.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.