Dëgjoni WhatsApp audio x2

whatsapp x2

Përveç bisedës, WhatsApp Na lejon të komunikojmë me kontaktet tona përmes shënimeve zanore. Në fakt, gjithnjë e më shumë njerëz “dembelë” preferojnë të përdorin këtë sistem në vend të shkrimit. Përveç kësaj, aplikacioni i njohur i mesazheve të çastit ofron përmirësime të reja për këtë funksion çdo ditë, si p.sh dëgjoni whatsapp audio x2dmth shpejtësia e dyfishtë.

Është një trend teknologjik që Ai tashmë është aplikuar në shumë platforma të tjera si Netflix, YouTube dhe Spotify. Në fakt, opsionet e ofruara nga WhatsApp janë tre: 1x (shpejtësia normale), 1,5x (50% më e shpejtë) dhe 2x (shpejtësia e dyfishtë).

Në parim, funksionaliteti i rritjes së shpejtësisë së riprodhimit të shënimeve zanore në WhatsApp u aktivizua vetëm për përdoruesit e Android, megjithëse më vonë u zgjerua edhe iOS, sistemi operativ iPhone. Ndryshe nga platformat e përmendura më lart, WhatsApp aktualisht nuk lejon që mesazhet zanore të luhen me shpejtësi të reduktuar, që nuk do të dëmtonte të dëgjonin ata njerëz që flasin shumë shpejt dhe me nxitim.

Një zgjidhje për një botë me nxitim

Nuk duhet një gjeni për ta kuptuar këtë bota jonë jeton me nxitim. Formatet e përmbajtjes së shkruar (kufizimi i karaktereve të Twitter, për shembull) dhe audiovizuale (mini-videot e TIK Tok, pa shkuar më tej) janë gjithnjë e më të shkurtra.

WhatsApp kundër Telegram
Artikulli i lidhur:
Telegram vs WhatsApp: cila është më mirë?

Duke filluar nga viti 2016, një fenomen i quajtur orë me shpejtësi, e cila konsiston në shikimin e përshpejtuar të videove në YouTube, me synimin për të kursyer kohë. Nuk është diçka që u pëlqeu veçanërisht krijuesve të përmbajtjes, por praktika gradualisht u normalizua dhe sot ka arritur edhe në WhatsApp, megjithëse duke qenë se është një përmbajtje audio, do të ishte më korrekte ta quanim dëgjim i shpejtë.

E vërteta është se gjithnjë e më shumë njerëz po regjistrohen për të dëgjuar audiot WhatsApp x2, të cilat mund të jenë shumë të dobishme në rastin e atyre njerëz që duhet të dëgjojnë dhjetëra dhe madje qindra audio çdo ditë, zakonisht për arsye pune. Për ta, është një mjet thelbësor që ua bën jetën pak më të lehtë.

Duhet thënë gjithashtu se ka shumë ekspertë të arsimit dhe sociologjisë që paralajmërojnë për këtë pjesa negative e kësaj tendence: përmbajtjet e menjëhershme dhe të shkurtra nuk lejojnë zhvillimin korrekt të kapacitetit të vëmendjes dhe përqendrimit të përdoruesve më të rinj, gjë që e vështirëson aksesin në njohuri. Ekziston një rrezik i tillë apo është një alarm i pajustifikuar?

WhatsApp: Si të dëgjoni shënime zanore me shpejtësi të ndryshme

whatsapp x2

Duke lënë mënjanë reflektimet sociologjike, le të kalojmë te përmbajtja praktike e këtij postimi: Çfarë duhet të bëni për të dëgjuar shënimet zanore të WhatsApp me shpejtësi të tjera? Ju sqarojmë më poshtë:

Kur dëgjojmë një shënim zanor WhatsApp, ai shfaqet në të majtë një ikonë e vogël, e cila është treguesi i shpejtësisë së riprodhimit. Si parazgjedhje, ai tregon 1X, që do të thotë se po luan me shpejtësi normale. Për ta ndryshuar atë, thjesht klikoni mbi të:

  • Nëse shtypim një herë butonin, shpejtësia do të ndryshojë në 1.5X (50% më shpejt).
  • Nëse shtypim dy herë, do të ndryshojë një 2X ose shpejtësi të dyfishtë.

Duhet të theksohet gjithashtu se shpejtësia e riprodhimit të shënimeve zanore në WhatsApp ka "memorie". Kjo do të thotë që kur zgjedhim një modalitet (për shembull, dëgjoni audio WhatsApp x2), të gjitha shënimet zanore që do të luajmë më pas do të dëgjohen me të njëjtën shpejtësi. Megjithatë, ai mund të ndryshohet përsëri në çdo kohë, thjesht duke klikuar në ikonën dhe duke zgjedhur shpejtësinë e dëshiruar.

Flisni më shpejt!

flisni më shpejt

Nëse opsionet e shpejtësisë së riprodhimit të WhatsApp ju duken të pakta, ekziston gjithmonë zgjidhja e shkarkimit dhe instalimit të aplikacionit Flisni më shpejt! në telefonin tuaj

Me këtë aplikacion është e mundur të zgjidhni raporte të ndryshme shpejtësie. Në këtë mënyrë, ju mund të vendosni riprodhimi i shënimeve zanore WhatsApp në X1, X1,25, X1,50, X1,75 dhe X2, rafinimi i përzgjedhjes shumë më tepër. Përveç kësaj (dhe kjo është më interesante) ju gjithashtu mundeni riprodhimi i ngadaltë në X0,75, pra 25% më ngadalë.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.