Si funksionojnë grupet e Telegramit dhe si të krijohen

grupet e telegramit

Sot ne kemi aplikacione shumë të mira të mesazheve të menjëhershme për të qenë në gjendje të komunikojmë vazhdimisht pa asnjë problem. Një prej tyre dhe konkretisht më i sigurti nga të gjithë është Telegram. Në Telegram do të gjejmë mundësi të ndryshme për të komunikuar, njëra prej tyre janë grupet. Prandaj, nëse jeni të interesuar të dini si funksionojnë grupet e Telegramit dhe si të krijohen mos u shkëputni nga ekrani gjatë kohëzgjatjes së këtij artikulli, sepse do të dini si ta bëni në pak minuta. Veryshtë shumë e lehtë dhe nëse jeni i ri në aplikacion do të jetë mirë për ju.

Artikulli i lidhur:
Metoda më e mirë për të fshehur kontaktet tuaja në WhatsApp

Nëse ju themi se do të jetë mirë për ju, është sepse pikërisht në këtë aplikacion ku mbizotëron privatësia ka shumë grupe dhe kanale interesante për t'u bashkuar. Ka edhe kanale, por kjo është një temë tjetër që ne do ta prekim lehtë në rast se hasni një, kështu që ju e dini ndryshimin. Në çdo rast, nëse aplikacioni juaj i mesazheve të çastit është Telegram dhe ju doni të krijoni grupe të çdo gjëje dhe me kë të doni, ju do ta mësoni atë gjatë paragrafëve të mëposhtëm. Për atë arsye dhe pa zhurmë të mëtejshme, ne do të shkojmë atje me një mësim mbi grupet e Telegramit.

Dallimet midis grupit dhe kanalit Telegram

telegram

Siç thamë, vetëm në rast se hasni në këto dy lloje të "grupeve" që ekzistojnë në Telegram, ne do të shpjegojmë se për çfarë bëhet fjalë. Do të jetë e shkurtër pasi nuk është objektivi i këtij artikulli, por do t'ju pozicionojë mendërisht në mënyrë që ta dini atë që mund të krijoni, lexoni dhe përdorni në aplikacionin e mesazheve të çastit, Telegram.

Grupet mund të krijohen nga të gjithë përdoruesit, për të filluar. Dhe kushdo që është pjesë e grupit Telegram mund të komentojë dhe të shtojë çdo përmbajtjeMe Do të jetë i arritshëm për të gjithë anëtarët e tij dhe të gjithë do të jenë në gjendje të lexojnë atë që botohet për sa kohë që vjen nga përdoruesit brenda. Por nëse shkojmë në kanale ka një ndryshim shumë të madh që do ta shpjegojmë më vonë.

Në një grup Telegram ju do të jeni në gjendje të ftoni më shumë anëtarë të marrin pjesë, domethënë, nëse krijoni një grup familjar, ata gjithmonë do të jenë në gjendje të vazhdojnë të bashkohen me anëtarët e familjes. Ju nuk keni pse të keni tezen tuaj të madhe në listën tuaj të kontakteve, të cilën nuk e keni parë për 15 vjet.Duke pasur pseudonimin e saj, ju do të jeni në gjendje ta ftoni. Të njëjtët anëtarë do të jenë në gjendje të ndryshojnë emrin, imazhin dhe karakteristikat e tjera të grupit për ta personalizuar atë. Kjo është diçka që për shembull në WhatsApp është shumë e kufizuar në administratorin e grupit.

Nëse shkojmë në kanale, siç e kishim parashikuar, ato janë shumë të ndryshme. Që do të thotë, kanali është një vend ku do të gjeni informacion, përgjithësisht për një temë Por në asnjë rast nuk do të jeni në gjendje të përgjigjeni nëse nuk jeni administratori i kanalit. Ato shpesh përdoren si kanale informacioni, për shembull: ofertat e lojërave video, ofertat e teknologjisë, shtypi i përditshëm, politika, puna dhe shumë tema të tjera që mund të përshtaten në mënyrë perfekte si një kanal.

Artikulli i lidhur:
6 kanalet më të mira të Telegramit të ndara sipas temave

Prandaj ndryshimi më i madh është se enë një grup Telegram ju do të jeni në gjendje të flisni nëse jeni apo jo administrator dhe të personalizoni gjithçka dhe në një kanal Telegram vetëm administratorët publikojnë përmbajtje. Ju kufizoheni në reagimin ndaj përmbajtjes ose ndonjëherë, një listë përgjigjesh për atë përmbajtje mund të hapet dhe të komentohet me përdoruesit e tjerë si përgjigje ndaj përmbajtjes së administratorit. Ka pak gjë tjetër që mund të bësh. Kjo nuk është arsyeja pse një kanal pushon së qeni interesant, në fakt është një nga më tërheqësit e aplikacionit Telegram. Por ne jemi të interesuar të dimë se si të krijojmë një grup dhe kjo është ajo për të cilën po shkojmë tani.

Si të krijoni grupe Telegram

Aplikacioni i telegramit

Le të shkojmë në atë që ju intereson, krijoni atë grup Telegram që tani. Prandaj, ndiqni këto hapa që do t'ju japim më poshtë dhe do ta arrini atë shumë lehtë:

krijoni grupe Telegram ajo që duhet të bëni së pari është të hapni aplikacionin (padyshim). Tani ju vetëm duhet të qëndroni në ekranin kryesor dhe të klikoni në ikonën e lapsit blu që do të gjeni në fund, në cepin e djathtë të ekranit. Në thelb është ikona që do të shtypni kur doni te filloni te flisni me dikë nga Telegrami. Tani do t'ju dërgojë në një ekran - menu ku do të gjeni opsione të ndryshme, por nëse shikoni në fund, do të shfaqen edhe kontaktet tuaja të celularit.

Shtë pikërisht aty ku do të duhet të klikoni në opsionin 'Grupi i ri0 dhe do të filloni të gjithë procesin e ekraneve për të krijuar grupin e ri Telegram. Tani do të duhet të shtoni një nga një të gjithë përdoruesit që dëshironi të jeni të pranishëm në grup. Gjithashtu në krye të ekranit të telefonit tuaj do të gjeni kontaktet. Tani unë e diNëse keni përfunduar shtimin e të gjithë këtyre kontakteve, do të duhet të klikoni në 'V' ose kontrolloni që do të keni në të djathtën e sipërme për t'ju çuar në një ekran tjetër të personalizimit.

Artikulli i lidhur:
Dallimet midis WhatsApp, Telegram, Signal, Messenger dhe Apple Messages

Ne jemi pothuajse të përfunduar, tani ne duhet të rregullojmë grupin dhe për këtë ju do të duhet të shtypni ikonën e kamerës për të zgjedhur imazhin që dëshironi të jeni i pranishëm si avatar i grupit. Mund të klikoni mbi emrin e grupit për të shkruar emrin e grupit që keni në mendje, sigurohuni që të jetë origjinal dhe tërheqës për sytë, pjesës tjetër të anëtarëve do iu pëlqejë. Kur të përfundoni të gjitha këto dhe të keni përfunduar personalizimin, do të jeni në gjendje të konfirmoni përsëri në V ose kontrolloni dhe grupi Telegram do të krijohet dhe do të fillojë. Të gjitha kontaktet do të shtohen menjëherë dhe do të njoftohen se janë në një grup të ri në aplikacion. Ata tani mund të shkruajnë, lexojnë dhe dërgojnë çfarë të duan.

Nuk është e nevojshme që ju të menaxhoni të gjithë grupin, mund të krijoni më shumë administratorë, domethënë, zgjidhni ata njerëz që dëshironi të jeni në gjendje të ftoni më shumë nga kontaktet e tyre ose nëse nuk keni dëshirë të jeni të kujdesshëm me të, gjithmonë mund të kërkoni pseudonime dhe t'i ftoni të gjithë vetë.

Shpresojmë që ky artikull të ketë qenë i dobishëm për ju dhe që tani e tutje të dini se si të bashkoheni në grupet e Telegramit dhe gjithashtu dallimet midis tyre dhe kanaleve. Mund të lini çdo pyetje në kutinë e komenteve. Shihemi në artikullin tjetër të Forumit celular.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.