Si të transferoni bisedat WhatsApp nga Android në iPhone

Transferoni lehtësisht bisedat WhatsApp nga Android në iPhone

La Aplikacioni i mesazheve të çastit WhatsApp Është një nga më të njohurit, prandaj është i instaluar si në iOS ashtu edhe në Android. Përdoruesit që duhet të kryejnë një transferim të kontakteve dhe bisedave midis sistemeve operative nuk kanë shumë komplikime kur bëhet fjalë për marrjen e të gjitha bisedave të tyre në një pajisje të re. Në këtë udhëzues do të gjeni mekanizma të ndryshëm që ekzistojnë për të kaluar bisedat në WhatsApp nga Android në iPhone.

Nëse keni vendosur të kaloni nga pajisja juaj celulare në një me iOS, këta hapa do t'ju ndihmojnë të sillni me vete të gjitha bisedat, dokumentet, fotot dhe videot tuaja. Hap pas hapi, si të transferoni bisedat dhe të mos humbni asnjë të dhënë gjatë procesit.

Migrimi i drejtpërdrejtë, transferimi i bisedave WhatsApp nga Android në iPhone

Para fillimit të procesit, duhet të kontrolloni versionin e sistemit operativ. Ai Telefoni Android duhet të jetë 5.0 Lollipop ose më i lartë, është një kërkesë minimale që aplikacioni WhatsApp të funksionojë siç duhet. Në iPhone, versioni iOS duhet të jetë 15.5 ose më i lartë. Gjithashtu, jo të gjitha pajisjet mbështesin funksionin e shkëmbimit të bisedave WhatsApp. Nëse nuk keni një iPhone 6 ose më të ri, funksioni nuk do të mund të aktivizohet.

Është e rëndësishme të dy telefonat kanë të njëjtin numër, përndryshe bisedat nuk mund të transferohen me sukses. Kontrolloni që të dyja pajisjet të jenë të lidhura me rrymën elektrike ose nëse kanë bateri të mjaftueshme, nëse transferimi ndërpritet për shkak të mungesës së baterisë, mund të ketë dështime në bisedat tuaja.

Më në fund, të dy telefonat duhet të jenë i lidhur në të njëjtin rrjet WiFi. Në këtë mënyrë, arrihet një transferim më i shpejtë dhe më efikas ndërmjet bisedave dhe kontakteve të ndryshme. Për të transferuar bisedat WhatsApp nga Android në iPhone, fillojmë duke bërë një kopje rezervë të përmbajtjes.

Si të bëni kopje rezervë të WhatsApp

Hapat për të bërë një Rezervimi i WhatsApp ato janë të thjeshta. Thjesht ndiqni këto udhëzime dhe nuk do të humbisni asnjë të dhënë kur të filloni të transferoni nga Android në iPhone.

 • Hapni aplikacionin WhatsApp në Android.
 • Zgjidhni menynë Cilësimet.
 • Zgjidhni opsionin Chats.
 • Shtypni butonin Rezervime.
 • Zgjidhni të ruani bisedat në Google Drive; në një llogari Google për një kopje rezervë të drejtpërdrejtë; Ruani duke përdorur WiFi.

eksportoni mesazhet

Android ruan Rezervat e WhatsApp në Google Drive, por iOS përdor platformën iCloud. Kjo krijon një vështirësi kur dëshironi të ngarkoni kopjen rezervë, ndaj është më mirë të përdorni opsionin e quajtur Export messages. Kjo mundëson që bisedat dhe kontaktet WhatsApp që nuk duam t'i humbim të transferohen drejtpërdrejt në një llogari emaili.

Për të eksportuar një bisedë, thjesht hapni menynë brenda bisedës, zgjidhni opsionin Më shumë dhe klikoni në Eksporto Chat. Do të shfaqet një dritare që pyet nëse duam të ruajmë gjithashtu skedarët multimedialë, ne konfirmojmë dhe dërgojmë në një email sipas zgjedhjes sonë.

Si të kaloni bisedat në WhatsApp

transferimi i bisedave

Përditësimi i WhatsApp 2.22.7.74 për Android dhe iPhone 2.22.10.7, WhatsApp inkorporoi një mjet të ri që lehtëson transferimin e bisedave. Hapat që duhen ndjekur për të transferuar bisedat nga Android në WhatsApp janë shumë të thjeshtë dhe pothuajse automatikë, me vetë aplikacionin që tregon se kur duhet aktivizuar çdo opsion.

 • Hapni aplikacionin Zhvendos në iOS në Android.
 • Një kod do të shfaqet në iPhone, futeni atë në Android kur të kërkohet.
 • Prekni Vazhdo dhe ndiqni udhëzimet.
 • Në ekranin e transferimit të të dhënave zgjidhni WhatsApp.
 • Shtypni butonin Filloni në Android.
 • Zgjidhni Next dhe Vazhdo për të transferuar të dhënat.
 • Instaloni versionin më të fundit të WhatsApp nga App Store.
 • Hapni WhatsApp dhe identifikohuni me të njëjtin numër telefoni.
 • Shtypni Start dhe prisni që procesi të përfundojë.

Në këtë mënyrë intuitive dhe të shpejtë, ju do të jeni në gjendje të ngarkoni gjithçka bisedat e ruajtura më parë në WhatsApp në iOS tuaj. Qëllimi i lehtësimit të transferimit është që të mund të migroni nga një sistem operativ Android në iOS pa humbur asnjë foto, video ose bisedë.

WhatsApp dhe opsionet për të ruajtur bisedat

L aplikacionet e mesazheve të çastit Ato janë shumë të rëndësishme në stilin e jetës së sotme. Ato lejojnë, nëpërmjet internetit WiFi ose të dhënave celulare, të bisedoni me miqtë dhe familjen kudo në botë. Ato shërbejnë edhe për të qëndruar të lidhur në punë dhe kontakte të tjera.

Mos harroni se kur transferimi i bisedave, duhet të aktivizoni sërish kopjen rezervë në iOS për ta ruajtur në iCloud. Përndryshe, nuk do t'i mbroni bisedat e reja nga llogaria juaj. Përveç kësaj, të dhënat do të jenë të disponueshme në telefonin Android derisa të formatoni ose fshini llogarinë. Ky informacion i fundit është i rëndësishëm në rast se ndonjë bisedë ka të dhëna që nuk janë transferuar. Falë përparimeve, mundësia e transferimit të bisedave WhatsApp nga Android në iOS është më e thjeshtë, më e shpejtë dhe më e sigurt. Bëhet fjalë për përdoruesit që mund t'i çojnë bisedat e tyre WhatsApp në çdo pajisje pa shumë probleme.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.