Lenovo vs HP: Cila markë është më e mirë për të blerë një laptop?

lenovo vs hp
Kur kërkojmë informacion në internet për të vendosur se cilin laptop të blejmë, gjejmë përplasje të rëndësishme dialektike midis mbështetësve të HP dhe Lenovo. Secili prej këtyre grupeve i paraqet argumentet e tyre me vrull dhe bindje, gjë që na mbush me dyshime kur zgjedhim: Lenovo vs HP, Kjo është pyetja.

Që në fillim, mund ta themi atë HP (Hewlett-Packard) Është një markë prestigjioze me përvojë shumëvjeçare dhe e njohur praktikisht në të gjithë botën. Në fakt, edhe sot e kësaj dite është ende marka më e njohur.

Megjithatë, kinezët Lenovo ka fituar hapësirë ​​në treg vitet e fundit deri sa ka arritur nderin e të qenit prodhuesi më i shitur i laptopëve në botë. Duhet thënë se i mjafton vetëm dominimi i tregut në Kinë, një vend me 1.400 milionë banorë, që të arrijë në vendin e parë, por ka edhe shumë arsye të tjera për popullaritetin e produkteve të saj.

Artikulli i lidhur:
Sa zgjat një laptop sipas karakteristikave të tij

Në këtë postim do të bëjmë një krahasim të detajuar midis një marke dhe një tjetre për të gjitha aspektet që na interesojnë kur blejmë një kompjuter. Zgjedhja është e juaja.

Seritë dhe modelet e disponueshme

laptop hp

Si një markë ashtu edhe një tjetër kanë një shumëllojshmëri të gjerë të modeleve të laptopëve. Këto janë seritë e secilit prej tyre.

Lenovo

Që në fillim, Lenovo vuri një theks në krijimin dizajne të lehta dhe intuitive, me nje larmi te madhe ngjyrash dhe dizajnesh. Madhësia e laptopëve të saj është më e vogël se ajo e HP, me shumë fleksibilitet në formatet e saj për t'u përshtatur me nevojat e ndryshme të përdoruesve të saj. Këto janë pesë seritë e tij:

 • Libër mendimi, linja konvencionale e kompjuterëve praktik.
 • Yoga. Laptopë që dallohen për shkathtësinë e tyre.
 • IdeaPad. Gama bazë, më e thjeshtë.
 • legjiontë orientuar në botën e lojrave.
 • ThinkPad, linja me dizajnin më të kujdesshëm dhe performancën më të lartë.

HP

Si rregull i përgjithshëm, laptopët HP kanë më shumë dizajne klasike dhe kur përdorni materiale me cilësi superiore në përbërësit e tij, gjithashtu më rezistent. Nga ana tjetër, është marka që është më e përkushtuar ndaj ekraneve të mëdhenj. Këto janë pesë rreshtat e tij:

 • zbook, gamë kompjuterësh të fuqishëm, të përshtatshëm për përdorim profesional. 
 • libri elitar , me një dizajn të fokusuar në përdorimin e tij në botën e biznesit.
 • thelbësor, gamën bazë dhe më ekonomike.
 • ProBook me të njëjtat karakteristika si gama Essential, edhe pse me performancë më të lartë.
 • OMEN. pajisje për lojrave.

performanca

intel core 5

Në betejën Lenovo kundër HP për performancën, ekziston një avantazh i vogël në favor të HP. Kjo sepse procesorët me të cilët pajis kompjuterët e saj janë zakonisht më efikas se ata të Lenovo, edhe pse gjithçka varet nga ajo seri dhe për cilin model po flasim.

Ndërsa HP tenton të ketë një preferencë për Procesorët Intel ose AMD (Ryzen 5), Lenovo i pajis laptopët e saj vetëm me ata nga Intel. Të dy markat kanë në gamën e tyre modele të pajisura me procesorë Intel Core 9 të nivelit të lartë.

Sa i përket memories, Lenovo dhe HP ofrojnë kapacitete të ndryshme në secilin prej modeleve të tyre. Të dyja markat zakonisht ofrojnë kapacitete të ndryshme memorie në të njëjtin model, zakonisht 8 GB dhe 16 GB.

Imazhi dhe tingulli

tingulli i laptopit

Edhe pse shumica e modeleve të të dy markave lëvizin në një madhësi ekrani prej midis 13 dhe 15 inç, HP ofron modele më të mëdha (deri në 22 inç) dhe ofron rezolucion më të mirë në të gjitha modelet e saj. Pothuajse të gjithë laptopët e tyre kanë Full HD dhe madje disa nga më të fundit, gjithashtu cilësi 4K. Në vend të kësaj, vetëm disa nga modelet e Lenovo mund të mburren me Full HD. Me pak fjalë, një pikë e re në favor për HD.

Çështja është më e ekuilibruar nëse fokusohemi në seksionin mbi audio. Numri i altoparlantëve të integruar në laptop ndryshon shumë në varësi të modelit dhe kjo, në rastin e laptopëve të lojërave, është një çështje me rëndësi të madhe. HP zakonisht përfshin sistemin e saj Rritja e audios HP për të arritur një përvojë më gjithëpërfshirëse, ndërsa për të arritur këtë qëllim Lenovo punëson altoparlantët Dolby.

çmim

Nuk e harrojmë këtë aspekt, jo më pak të rëndësishëm se pjesa tjetër, kur bëhet fjalë për blerjen e një laptopi. Dhe këtu Bilanci duket qartë në favor të Lenovo.

Cila është arsyeja e këtij ndryshimi në çmim midis dy markave? Ka disa arsye që mund ta shpjegojnë këtë. Së pari, pozicioni dominues i HP-së në treg dhe prestigji i saj i njohur në mbarë botën, i cili i lejon asaj të mbajë çmime të larta pa humbur klientët; Nga ana tjetër, ekziston strategjia komerciale e Lenovo-s, që synon të ofrojë produkte me cilësi të ngjashme me HP-në me çmime më të ulëta.

Lenovo kundër HP: Përfundim

laptop HP

Është shumë e vështirë të vendosësh një verdiktin qartë në krahasimin Lenovo vs HP. Në përgjithësi, e para ka avantazhin se di të përshtatet me buxhete më të shtrënguara, ndërsa e dyta ofron produkte me cilësi më të lartë. E gjitha varet nga ajo që ne po kërkojmë.

Për shembull, nëse ajo që duam është të gjejmë një laptop me vlera më e mirë për para e mundur, do ta gjejmë në të dy markat. Në rangun e ulët, Lenovo do të jetë gjithmonë më i mirë; nga ana tjetër, brenda gamës premium, pa dyshim që duhet të zgjidhni HP.

Kështu, mund të themi se pikat e forta në të cilat Lenovo arrin të lërë në hije HP (për këtë arsye është bërë konkurrenti më i madh i saj) janë estetika e laptopëve të saj, më elegantë dhe vizualë dhe çmimet e tyre të përballueshme. Nga ana e saj, HP mbetet superiore kur bëhet fjalë për kompjuterë të nivelit të lartë, në të cilët marka është bërë sinonim i cilësisë dhe performancës së mirë.

Së fundi, duhet të marrim parasysh se çfarë përdorimi do t'i japim laptopit në fjalë. Për shembull, nëse jeni duke kërkuar për një laptop lojrash, duket se ka një konsensus brenda bota e lojrave në atë që laptopët më të mirë janë HP të gamës OMEN. Megjithatë, nëse flasim për laptopë të konvertueshëm (ato, përdorimi i të cilëve mund të jetë si PC ashtu edhe tablet), Lenovo janë shumë më praktike dhe më të gjithanshme. Çdo rast është një botë.

 

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.