Cilat janë mesazhet e përkohshme WhatsApp

Mesazhe të përkohshme në WhatsApp

Aplikimi i mesazhe të çastit whatsapp Është një nga më të njohurit dhe për këtë arsye vazhdon të inkorporojë funksione të reja. Ndër një nga shtesat më të fundit gjejmë mesazhe të përkohshme, të cilat fillimisht mbërritën ekskluzivisht në beta dhe tani janë të pranishme në aplikacionin zyrtar. Mesazhet e përkohshme lindin si përgjigje ndaj aplikacioneve si Snapchat, në të cilat mesazhi fshihet disa kohë pasi është lexuar.

Qëllimi i mesazhe të përkohshme WhatsApp eshte ajo. Mundësia për të dërguar mesazhe që pas një kohe të caktuar zhduken pa lënë gjurmë. Ose për të mbrojtur privatësinë tuaj ose mesazhin që ndani, ose për të mos pasur telefonin kaq të mbushur me biseda dhe kështu të keni më shumë memorie të disponueshme.

Propozimi i WhatsApp për mesazhe të përkohshme

WhatsApp lejon konfiguroni mesazhe të përkohshme me kohëzgjatje 90 ditë, 7 ditë ose 24 orë. Në këtë mënyrë, ju mund të mbroni përmbajtjen që ndani në secilën bisedë në një mënyrë të ndryshme. Opsioni vlerësohet pasi fillimisht kishte një kohëzgjatje të paracaktuar prej 7 ditësh, duke parandaluar modifikimin e këtij seksioni të përkohshëm.

Ndryshe nga fshirja manuale e një mesazhi, në mesazhet e përkohshme nuk ka asnjë tregues të fshirjes së tij. Nëse ka një njoftim në krye të bisedës që biseda fshin automatikisht mesazhet sipas kohës së konfiguruar, por më pas nuk përmendet më. Kjo i ndihmon përdoruesit të jenë më të vëmendshëm ndaj asaj që ndajnë në biseda.

Një tjetër pikë e ndryshme është se ju nuk mund të shënoni mesazhe specifike si të përkohshme. Ajo që mund të bëhet është që e gjithë biseda të bëhet e përkohshme. Që nga ai moment, mesazhet e reja do të fshihen, por bisedat e mëparshme do të mbeten. E njëjta gjë ndodh nëse çaktivizoni funksionin e përkohshëm.

Për çfarë përdoren mesazhet e përkohshme?

Vendosni një bisedë ose grup me mesazhe të përkohshme në WhatsApp është një burim i vlefshëm që mund të shërbejë për qëllime të ndryshme. Nga njëra anë, ju mund të menaxhoni hapësirën e ruajtjes në celularin tuaj në një mënyrë më të personalizuar. Mendoni se çdo audio, video ose foto që ruani në bisedat tuaja WhatsApp përfundon duke zënë hapësirë ​​në kujtesën fizike të telefonit tuaj.

Ju mund të kontrolloni madhësinë që aplikacioni WhatsApp po zë në celularin tuaj duke ndjekur këto udhëzime:

  • Hyni në menunë e cilësimeve të WhatsApp.
  • Zgjidhni opsionin Ruajtja dhe të dhënat.
  • Zgjidhni Menaxho ruajtjen.

Aplikacioni ju tregon hapësira totale e zënë sipas skedarëve në WhatsApp dhe hapësirës së disponueshme të memories. Është mirë ta rishikoni herë pas here këtë seksion, për të kuptuar më mirë se si është pajisja juaj.

Al aktivizoni mesazhet e përkohshme, përmbajtja që shpërndahet mund të jetë e drejtpërdrejtë për një kohë dhe më pas zhduket fare. Opsioni më i përdorur për të ruajtur kujtesën në celular është fshirja e mesazheve pas 24 orësh.

Një tjetër përdorim i përhapur i mesazheve të përkohshme WhatsApp ka të bëjë me privatësinë. Përdoruesit që nuk duan t'i shohin bisedat e tyre të pushtuara nga sytë kureshtarë shpesh vendosin mesazhe të përkohshme. Kjo është një thikë me dy tehe, pasi nëse mesazhi është i rëndësishëm, përdoruesi mund të dëshirojë ta ruajë atë. Për fat të mirë, ju mund të bëni pamje nga ekrani dhe të ruani mesazhe si një alternativë.

Zgjidhni imazhin në ueb WhatsApp

Kuriozitete dhe informacion shtesë rreth mesazheve të përkohshme

Nëse i dërgoni një mesazh një bisede të përkohshme, por pala tjetër e përcjell mesazhin, nuk do të fshihet përgjithmonë. Nuk do të shfaqet më në bisedën tuaj, por përdoruesi tjetër do ta shohë përsëri. Kjo është për shkak se ideja pas fshirjes automatike të mesazheve është se ato fshihen për arsye hapësinore dhe jo sepse përmbajtja e tyre nuk mund të ndahet. Mund të bësh edhe pamje nga ekrani dhe nuk ka asnjë paralajmërim kur të kryhet.

Në rastin e bëj një kopje rezervë Nga mesazhet, ato që janë ruajtur në një bisedë të përkohshme, do të jenë të disponueshme në kopjen rezervë. Kjo është veçanërisht e dobishme nëse vendosni 7 ditë ose 90 ditë për fshirje, duke qenë në gjendje të ktheheni në një bisedë të mëparshme në një moment nëse është e nevojshme.

Konkluzione

Ndryshe nga Snapchat dhe aplikacionet e tjera me mesazhe kalimtare, Në WhatsApp, mesazhet e përkohshme nuk i pengojnë përdoruesit e tjerë të ruajnë atë që po flitet. Qoftë përmes pamjeve të ekranit ose kopjeve rezervë, mund të hasni sërish një mesazh ose bisedë të dërguar më parë edhe pse e keni fshirë automatikisht me cilësimet.

Në çdo rast, vlerësohet se WhatsApp vazhdon të evoluojë dhe të përfshijë funksione dhe propozime që zakonisht lindin në aplikacione të tjera. Kjo tregon se Facebook i kushton vëmendje konkurrencës dhe përpiqet të vazhdojë të përmirësojë iniciativën. Duke qenë se WhatsApp është aplikacioni i mesazheve të çastit me më shumë përdorues, është e kuptueshme që ka shumë veçori dhe mjete të reja që kërkojnë të përfshihen në funksionimin e tij. Me përmirësime dhe rregullime të rregullta, të gjitha indikacionet tregojnë se mesazhet e përkohshme janë këtu për të qëndruar.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.