Si të mos i ndiqni të tjerët në Instagram

postime ne instagram

Që kur bleu Facebook Instagram, rrjeti social i imazheve të ushqimit ka evoluar në mënyrë të konsiderueshme, duke fituar interesin e miliona njerëzve dhe duke vënë në rrezik numrin e përdoruesve të Facebook. Si çdo rrjet tjetër social, Instagram na lejon të ndjekim njerëzit e tjerë dhe që njerëzit e tjerë na ndjekin.

Herë pas here, këshillohet të pastroni Instagram -in, domethënë të kontrolloni numrin e njerëzve dhe të ndaloni së ndjekuri llogaritë në Instagram, veçanërisht ato llogari që nuk na shtojnë ndonjë vlerë. Nëse doni të dini si të mos i ndiqni të tjerët në InstagramCilat janë avantazhet dhe disavantazhet e tij? Ju ftoj të vazhdoni të lexoni.

Artikulli i lidhur:
Si të shikoni historitë e Instagram në internet

Privatësia mbi të gjitha

privatësia në internet

Instagram, si çdo rrjet tjetër social, na lejon të kufizojmë fushën e publikimeve tona, duke e vendosur profilin si privat. Në këtë mënyrë, asnjë person jashtë mjedisit tonë dhe që ne nuk kemi autorizuar më parë të na ndjekë, do të keni qasje në botimet tona.

Aktivizimi i kësaj veçorie mund të jetë metoda më e mirë për kufizoni numrin e njerëzve që mund të shikojnë postimet tuaja, dhe rastësisht, kontrolloni se kush hyn në përmbajtjen tuaj dhe kush jo. Duhet të keni parasysh se nuk ka asnjë metodë që funksionon kur bëhet fjalë për shikimin e profileve private në Instagram.

Artikulli i lidhur:
Si të hiqni "parë" në Instagram

Arsyet për të mos ndjekur në Instagram

mesazhe të fshira në instagram

Secili i di arsyet pse dëshiron pastroni llogaritë që pasojnëMe Arsyeja kryesore zakonisht lidhet me llojin e përmbajtjes që publikoni. Nëse ju pëlqen përmbajtja e tij edhe pse keni filluar ta ndiqni për atë arsye, nuk është kurrë vonë për të ndryshuar mendje dhe për të ndaluar ndjekjen e tij.

Nëse dëshironi, ju mund të kontrolloni rregullisht botimet e tyre për të parë nëse llogaria është po aq interesante sa kur filluat ta ndiqni.

Një arsye tjetër që mund t'ju ndihmojë të kufizoni numrin e llogarive që ndiqni është nëse vërtet ju sjell diçka. Shumë janë përdoruesit që ndjekin llogari të tjera sepse u jep atyre çdo lloj informacione të çdo vlereMe Nëse ajo llogari që keni filluar të ndiqni nuk ka më vlerë dhe nuk ju sjell absolutisht asgjë, është një arsye ideale për të ndaluar ndjekjen e saj.

Një opsion që na ofron Instagram, dhe që është gjithashtu i disponueshëm në rrjetet e tjera sociale, është mundësia e fsheh postimet nga llogaritë që ne ndjekimMe Ky opsion është ideal në rrëfimet e familjes dhe miqve që ne kemi filluar të ndjekim për të kënaqur egon e tyre personale dhe që ata nuk ndihen të braktisur.

Nëse llogaria që ndiqni publikon një numër të madh mesazhesh çdo ditë për secilën nga gjërat që bën, duke dhënë ndjenjën se jeton në këtë platformë, duke mbushur afatin tonë kohor me postime të padobishme dhe pa rëndësi, duhet të konsideroni që të mos e ndiqni më.

Artikulli i lidhur:
Si të fshini një llogari në Instagram

Si të anuloni ndjekjen në Instagram

Pavarësisht nga motivimet që ju detyruan të merrni vendimin për të ndaluar ndjekjen e një ose më shumë përdoruesve në Instagram, këtu janë hapat që duhet të ndiqni ndaloni ndjekjen e llogarive në këtë platformë.

Ndaloni të ndiqni në Instagram nga celulari

Mos e ndiq llogarinë në Instagram

 • Pasi të kemi hapur aplikacionin, ne rrëshqisim në afatin kohor dhe ne kërkojmë publikimin e fundit të llogarisë që duam të ndalojmë së ndjekuri.
 • Tjetra, klikoni në tre pikë gjendet pranë emrit tuaj në platformë.
 • Nga opsionet e ndryshme të paraqitura, ne zgjedhim opsionin Unfollow.

Kur klikoni në këtë buton, asnjë mesazh konfirmimi nuk do të shfaqet, kështu që nëse duam të kthehemi në ndiqni një llogari në Instagram, ne do të kryejmë hapat që po ju tregoj më poshtë.

Si të ndiqni një llogari në Instagram nga celulari juaj

Ndiqni llogarinë në Instagram

 • Klikoni në lupë e vendosur në pjesën e poshtme të aplikacionit dhe ne prezantojmë emrin e llogarisë që duam të ndjekim.
 • Ne zgjedhim emrin e llogarisë nga lista e rezultateve që kërkimi na ka kthyer dhe klikojmë mbi të Butoni Ndiq.

Ndaloni ndjekjen në Instagram nga kompjuteri

Mos e ndiq llogarinë e Instagram në PC

 • Pasi të kemi hyrë në faqen e internetit të Instagram dhe të futim informacionin e llogarisë sonë, ne kërkojmë afatin tonë kohor postimi i fundit i llogarisë që duam të ndalojmë së ndjekuri.
 • Për të ndaluar ndjekjen e një llogarie nga një shfletues, klikoni mbi të ikona e personit me një çek gjendet në të djathtë të butonit Dërgo Mesazh.
 • Nga tre opsionet që na ofron, ne zgjedhim Ndaloni së ndjekuri.

Si të ndiqni një llogari në Instagram nga kompjuteri juaj

Ndiqni llogarinë Instagram në PC

 • Në kutinë e sipërme të kërkimit, futim emri i personit që duam të ndjekim.
 • Nga të gjitha rezultatet e paraqitura, klikoni mbi llogaria që na intereson.
 • Tjetra, klikoni në butonin Ndjek.
Artikulli i lidhur:
Pse nuk po funksionon Instagrami? 9 arsye dhe zgjidhje

Si të hiqni ndjekësit nga llogaria jonë në Instagram

Ndryshe nga platformat e tjera, në Instagram ne mund të heqim qafe të gjithë ata njerëz që na ndjekin por ne nuk duam që ata të vazhdojnë duke e bërë atë pa pasur nevojën për t'i bllokuar ato në mënyrë që ata të mos ndërveprojnë me ne ose të shikojnë botimet tona.

Nëse duam të kontrollojmë numrin e njerëzve që na ndjekin duke kufizuar kështu fushëveprimin e botimeve tona, ne duhet të vendosim profilin privatisht dhe të eliminojmë të gjithë njerëzit që na ndjekin, por që nuk na interesojnë që të vazhdojmë kështu.

Duke e bërë profilin tonë privat, nëse duan të na ndjekin përsëri, do të na duhet të na dërgojnë një kërkesë, një kërkesë që ne mund ta refuzojmë pa asnjë problem. Nëse doni të dini si të hiqni ndjekësit nga një llogari në Instagram, duhet të kryeni hapat e mëposhtëm:

hiqni ndjekësit e instagramit

 • Pasi të kemi hapur aplikacionin celular Instagram, ne kemi hyrë në profilin tonë.
 • Tjetra, klikoni në Ndjekësit.
 • Atëherë është do të tregojë secilin nga ndjekësit që kemi në llogarinë tonë.
 • Në të djathtë të secilit, Shfaqet butoni FshijMe Duke klikuar në këtë buton, aplikacioni do të na kërkojë të konfirmojmë se e kemi bërë këtë ndryshim në listën tonë të ndjekësve. Nëse jemi të qartë, klikoni në Fshij.

Nga ky moment e tutje, ajo llogari do të ndalojë të na ndjekë, kështu që botimet tona ata do të ndalojnë së shfaquri në afatin tuaj kohorMe E vetmja mënyrë për të hyrë përsëri në botimet tona, nëse profili ynë është ende publik, është të na dërgoni përsëri një kërkesë ose të na kërkoni në platformë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.