Si të shtoni shkronja shtesë në Word

shtoni shkronja në fjalë

A janë fontet e paracaktuar në Microsoft Word të mërzitshëm dhe të përsëritur? kur të mbaroni së lexuari këtë artikull që do të përfundojë. Sistemi ynë operativ Windows vjen me shumë shkronja të paracaktuara për përpunuesin tuaj të fjalëve, Word -in e famshëm. Por shumë prej tyre mund të jenë shumë serioze ose i keni përdorur ato kohët e fundit. Ose thjesht dëshironi të provoni gjëra të tjera në tekstet tuaja. Kështu atëherë duhet të dini se si të shtoni shkronja në Word dhe kjo është ajo që do të mësoni nëse e lexoni këtë artikull deri në fund.

Artikulli i lidhur:
Si të bashkoni dy tabela në Word në një mënyrë të thjeshtë

Të gjitha këto shkronja ose shkronja të ndryshme, i quani X, ato do t'ju lejojnë të personalizoni të gjitha aplikacionet ose tekstet tuaja dhe kështu të personalizoni gjithçka që dëshironi në maksimum. Në internet ka mijëra shkronja që mund t'i shkarkoni dhe pastaj t'i përdorni në kompjuterin tuaj duke i instaluar ato dhe atëherë kjo është ajo që ne do t'ju mësojmë. Në çdo rast, mos e ngatërroni termin ose shprehjen e instalimit të shkronjave në Word sepse në realitet ajo që ne po bëjmë është instalimi i tyre në sistemin tonë operativ Windows 10. isshtë ai që i mëson dhe i shton në çdo program dhe aplikacion që ju keni instaluar në kompjuterin tuaj.. Kjo është arsyeja pse ne ju themi që të mos mendoni se është një instalim Word-centric, është më tepër një shkarkim i përgjithshëm për sistemin që zgjerohet në të gjitha programet e instaluara, përfshirë Microsoft Word.

Ku të gjeni dhe si të shtoni shkronja në Word?

Gjëja e parë për të qenë e qartë është se për të instaluar fontet në sistemin tonë operativ, ju duhet t'i shkarkoni ato nga Interneti. PPër të qenë në gjendje t'i shkarkoni ato, ka shumë faqe në internet që do t'ju japin ato falas. Në to do të gjeni të gjitha llojet e shkronjave falas që mund të përdorni. Në të gjitha ato gjithashtu do të jeni në gjendje të testoni llojet para se t'i shkarkoni, ato kanë një kuti për të shkruar dhe atje do të shihni se si është tipografia. Kjo është arsyeja pse ne duam të fillojmë këtu në mënyrë që të jeni të qartë se ku të shkoni kur dëshironi të instaloni më shumë shkronja në sistemin tuaj operativ. Le të shkojmë me ato faqe në internet:

Artikulli i lidhur:
Si të bëni lista me shumë nivele në Word me lehtësi

Microsoft Shitore

Në Microsoft Store ose i njohur gjithashtu përmes Windows Store do të keni mundësi të hyni për të shkarkuar shumë Fonte të reja dhe aftësia për t'i përdorur ato në shkrimin tuaj në Microsoft Word nëse jeni përdorues i Windows, natyrisht. Të gjitha këto shkronja që instaloni nga dyqani i Windows do të mbeten të instaluara në kompjuterin tuaj dhe do të jeni në gjendje t'i përdorni në të gjitha programet që ju lejojnë të shkruani tipografi për të ndryshuar stilin e tekstit.

Për të shtuar shkronja nga dyqani zyrtar i Windows do të duhet të ndiqni këto hapa:

  • Vazhdoni të hapni cilësimet në kompjuterin tuaj nëse keni Windows 10 të instaluar
  • Tani shkoni te seksioni Personalizimi
  • Në personalizim, duhet të kërkoni seksionin Fonts
  • Pasi ta keni gjetur, duhet të klikoni në opsionin Merrni më shumë shkronja në Microsoft Store.

Tani do të hapet një dritare në të cilën mund të shihni një numër të madh të shkronjave të disponueshme në dyqanin Microsoft Windows. Tani ju jeni në hapin e fundit siç thotë kush. Thjesht duhet të zgjidhni atë që ju pëlqen dhe klikoni mbi to dhe pastaj do të shfaqet butoni i marrjes. Në këtë mënyrë, një shkarkim do të fillojë në dyqanin e Windows dhe që pasi të ketë përfunduar do të keni atë font të ri në dispozicion për të qenë në gjendje ta përdorni atë në Windows 10 dhe veçanërisht në Word. Prandaj ju tashmë e dini se si të shtoni shkronja në Word nga Windows Store ose Microsoft Store. 

Google Fonts

Google Fonts

Kjo mund të jetë një nga ueb faqet më të njohura për të shkarkuar shkronja për dizajn grafik ose thjesht për të shkruar në Word. Google nuk do të lihej pas dhe gjithashtu si Microsoft Windows ofron shumë shkronja falas që mund ta shkarkoni dhe instaloni në kompjuterin tuaj dhe që pastaj mund t'i shtoni çdo programi të tillë si përpunuesi ynë i fjalëve, Word.

Brenda Fonteve të Google mund të kërkoni sipas emrit, gjithashtu sipas gjuhës dhe kategorisë apo edhe sipas pronave të të njëjtit stil kështu që ju mund të gjeni të gjitha ato burime që ju pëlqen. Pas kësaj ju do të duhet ta shkarkoni dhe instaloni atë në kompjuterin tuaj pa shumë ndërlikime.

Dafont

Dafont

Nëse jeni një stilist ose stilist grafik ju tashmë do ta njihni atë sepse gjithashtu është një faqe interneti shumë e popullarizuar për shkarkimin e llojeveMe Dafont është një nga faqet më të vizituara edhe për shtimin e shkronjave në Word. Premton atë që jep. Shtë një faqe interneti me qindra e qindra shkronja të disponueshme për sisteme të ndryshme operative si Windows 10, Windows 8, Windows 7 dhe madje do të gjeni edhe shkronja për gjyshërit tashmë Windows Vista ndër të tjera. Ju gjithashtu do të gjeni shkronja për macOS dhe sisteme të tjera operative si Linux.

Ndërsa hyni në Dafont do të gjeni një listë me të gjitha fontet e fundit të shtuar ndërsa ajo që do të shihni në krye është një listë të kategorive në të cilat janë organizuar të gjitha burimet kështu që ju mund të gjeni stilin e shkronjave që dëshironi të shkarkoni shumë më shpejt. Thjesht duhet të kërkoni fontin që ju intereson dhe pastaj ta shtoni në Word dhe ta shkarkoni. Siç ndodhi në Fontet e Google, do të jetë vetëm kërkimi dhe fillimi i shkarkimit dhe më parë Mund të shkruani disa fjalë në një kuti për të parë se si duket ai font. Të gjitha këto shkronja që shkarkoni do të shkojnë drejtpërdrejt në dosjen Shkarkimet në kompjuterin tuaj.

Artikulli i lidhur:
Si të krijoni kalendarin tuaj në Word

Ndani dokumentet Word pa humbur fontet

Një nga gjërat kryesore që duhet të dini është se nëse keni parasysh dërgimin e një dokumenti Word tek një person tjetër, mundeni se kjo nuk ka fontet e instaluar dhe humbet gjithçka. Nëse kjo ndodh, dokumenti mund të prishet apo edhe të vendosë shkronja të ndryshme që personi ka instaluar. Për të shmangur këtë problem, duhet të ndiqni këto hapa:

Për të filluar, duhet të hapni Microsoft Word në kompjuterin tuaj. Tani hapni skedarin në fjalë me fontet e shkarkuar. Shkoni te skedari në këndin e sipërm të majtë dhe hapni menunë e ruajtjes. Tani do të duhet të shkoni te opsionet e Word -it. Në këto opsione kërkoni për seksionin e ruajtjes dhe atje do të shihni një kuti që thotë "Ruani besnikërinë duke ndarë këtë dokument." Tani gjithashtu mund të klikoni mbi futni fontet në skedarMe Në këtë mënyrë nuk do të ketë asnjë problem kur ndani skedarin Word.

Shpresojmë që ju tashmë e dini se si të shtoni shkronja në Word. Sepse është vetëm kërkimi, shkarkimi dhe instalimi në kompjuterin tuaj. Nuk kishte kurth apo karton. Shihemi në artikullin tjetër të Forumit celular.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.