Si të paguani në Wallapop: hapat dhe llojet e pagesës

paguaj në Wallapop

Wallapop është pa dyshim aplikacioni më i suksesshëm dhe më i njohur për të shitur dhe blerë produkte të përdorura. Shumë njerëz në mbarë botën e përdorin atë dhe çdo ditë ka më shumë që inkurajohen ta bëjnë këtë. Këta të fundit janë ata që mund të kenë ende disa dyshime për funksionimin e tyre. Një prej tyre është ky: si të paguaj Wallapop? Ne e zgjidhim këtë pyetje në detaje në këtë artikull.

Le ta vendosim veten në rastin që ne do të përdorim Wallapop si blerës. Ne kërkojmë produktin që duam të blejmë dhe, pasi kontaktojmë shitësin, biem dakord për një çmim përfundimtar. Është në këtë pikë që është e rëndësishme di cilat janë të gjitha opsionet e pagesës që kemi dhe kështu të zgjedhim atë që i përshtatet më mirë rrethanave dhe nevojave tona.

Artikulli i lidhur:
Si të hiqni sigurimin në Wallapop: a është e mundur?

Në paragrafët e mëposhtëm do të analizojmë të gjitha detajet që duhet të dini në mënyrë që transaksioni ynë në Wallapop si blerës (dhe pagues) të jetë i lehtë, i rehatshëm dhe i sigurt. Ne gjithashtu ju këshillojmë të hidhni një sy në faqen tonë udhëzues për blerjen e Wallapop, ku me siguri do të zgjidhen shumë nga dyshimet që mund të keni ngritur.

Pyetja e parë: Vendndodhja e shitësit

shitës Wallapop

Sa i përket pagesave përmes Wallapop, gjëja e parë që duhet marrë parasysh është kush është dhe ku është shitësi të produktit që duam të blejmë.

Përgjigja për "kush" do të gjendet në profilin tuaj të përdoruesit, i cili përfshin vlerësimin e përdoruesve të tjerë që kanë ndërvepruar më parë me të, që është një mënyrë e mirë për të shmangur mashtrimet dhe truket. Nga ana tjetër, në profil specifikohet edhe pyetja “ku”. Dhe këtu kemi dy mundësi:

 • Nëse shitësi është në të njëjtin qytet ose diku afër, më e zakonshme është të bësh shitjen ballë për ballë, në një pikë takimi të rënë dakord (një kafene, për shembull) dhe të paguash në para në atë kohë. Përparësitë e kësaj janë se ju mund të kontrolloni statusin e produktit dhe se nuk keni nevojë të prisni ditë për të mbërritur me postë.
 • Nga ana tjetër, nëse shitësi jeton larg shtëpisë sonë, dërgesa e produktit duhet të bëhet me postë, mundësisht përmes Transporti Wallapop. Në këtë rast do të na duhet të fusim në aplikacion të dhënat e kartës sonë të kreditit, si dhe të verifikojmë identitetin tonë duke shtuar dy fotografi të ID-së (në të dyja anët).

Rreth Transportit të Wallapop

dërgesat Wallapop

Nëse zgjedhim të blejmë një produkt dhe ta dërgojmë atë në shtëpinë tonë ose në ndonjë adresë tjetër përmes Dërgesave Wallapop, kostoja e shërbimit (e cila paguhet gjithmonë nga blerësi) është si më poshtë:

 Në gadishull, Itali ose në Ishujt Balearik të brendshëm (kostoja e transportit në shtëpi / zyrë postare)

 • 0-2 kg: 2,95 € / 2,50 €
 • 2-5 kg: 3,95 € / 2,95 €
 • 5-10 kg: 5,95 € / 4,95 €
 • 10-20 kg: 8,95 € / 7,95 €
 • 20-30 kg: 13,95 € / 11,95 €

Për ose nga Ishujt Balearik:

 • 0-2 kg: 5,95 € / 5,50 €
 • 2-5 kg: 8,95 € / 7,25 €
 • 5-10 kg: 13,55 € / 12,55 €
 • 10-20 kg: 24,95 € / 22,95 €
 • 20-30 kg: 42,95 € / 38,95 €

Gjithashtu duhet theksuar se shuma maksimale e lejuar në Wallapop Shipments është 2.500 €, ndërsa shuma minimale e lejuar është 1 €.

Metodat e pagesës

Duke lënë mënjanë pagesat me para në dorë për dërgesat e dorës, të cilave i kemi referuar më parë, Wallapop aktualisht u ofron blerësve tre mënyra të ndryshme pagese: portofolin, kartën bankare dhe PayPal. Secili me veçoritë dhe avantazhet e veta:

Çantë monedhe

çantë wallapop

Ky opsion është i disponueshëm vetëm po ne pervec bleresve jemi edhe shites. Në këtë mënyrë, shuma e mbledhur për një shitje mund të grumbullohet në portofolin Wallapop për t'u përdorur për të paguar për një blerje të ardhshme.

Kur në momentin që do të blejmë diçka, shuma është më e madhe se paratë e grumbulluara në portofolin tonë, ekrani do të shfaqë opsioni për të bërë një pagesë të përzier: portofol + Paypal ose portofol + kartë bankare.

Kartë Krediti

kartë krediti mc

Pas parave të gatshme, është mënyra më e përdorur e pagesës në Wallapop. Për ta përdorur atë, është e nevojshme të regjistroni kartën tonë të kreditit ose debitit në platformë. Bëhet me këto hapa të thjeshtë:

 1. Fillimisht shkojmë tek tonat Profili i përdoruesit të Wallapop.
 2. Klikoni në opsionin "çantë".
 3. Le të shkojmë në seksion "Të dhënat bankare".
 4. Ne zgjedhim kartë krediti ose debiti.
 5. atëherë plotësoni të dhënat e formularit: emri dhe mbiemri i mbajtesit, numri i kartes, muaji dhe viti i skadimit dhe kodi i sigurise CVV.
 6. Së fundi, zgjidhni "Mbaj".

PayPal

paypal

Shumë përdorues zgjedhin të përdorin PayPal si një mënyrë pagese sepse ofron disa garanci shtesë sigurie. Kjo është arsyeja pse Wallapop vendosi ta inkorporojë atë në metodat e tij të pagesës disa vite më parë.

Për të paguar një produkt në Wallapop përmes këtij sistemi, thjesht duhet të zgjidhni opsionin PayPal dhe të klikoni në butonin "Bli". Do të hapet një dritare për ne që të identifikohemi në PayPal dhe, pasi të jenë bërë kontrollet përkatëse të sigurisë, ne do të kthehemi në një ekran Wallapop për të konfirmuar pagesën.

Një pyetje e fundit: A mund të paguani me para në dorëzim? Për momentin, ky opsion nuk është menduar nga Wallapop. Argumenti për këtë politikë është se, duke përdorur metoda të tjera pagese, platforma nuk mund t'u ofrojë garanci përdoruesve të saj se ata do të jenë në gjendje të marrin paratë e tyre mbrapsht në rast se produkti nuk përputhet me përshkrimin e dhënë nga blerësi. .


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.