Si të reagoni ndaj mesazheve në WhatsApp

Si të reagoni ndaj mesazheve në WhatsApp

Si të reagoni ndaj mesazheve në WhatsApp Është një pyetje e përsëritur, pasi shumë njerëz ende nuk janë mësuar me përditësimet e bëra nga platforma popullore e mesazheve. Mos u shqetësoni, në këtë artikull ne do të zgjidhim këtë shqetësim të zakonshëm, pavarësisht nga lloji i pajisjes që po përdorni aktualisht.

Për t'ju udhëhequr përmes procesit se si të reagoni ndaj mesazheve në WhatsApp, ne do ta bëjmë këtë shpjegim hap pas hapi si në versionin desktop për PC, versionin e tij në ueb dhe për celularët Android dhe iOS. Mos u shqetësoni, do të jetë një proces shumë i thjeshtë dhe komod.

Zbuloni se si të reagoni ndaj mesazheve në WhatsApp nga versione të ndryshme

Si të reagoni ndaj mesazheve në WhatsApp

Edhe pse funksionimi i WhatsApp në platforma të ndryshme në thelb është i njëjtë, disa elementë mund të ndryshojnë pak në mënyrën e përdorimit të tyre, siç janë reagimet.

Reactions është një risi brenda WhatsApp që mbërriti disa javë më parë dhe ju lejon të gjeneroni një emoticon direkt në një mesazh të marrë, duke ju lejuar të bisedë më e rrjedhshme. Ky funksion i ri madje ju lejon t'i jepni një mbyllje të veçantë një bisede, ndryshe nga një mesazh i thjeshtë.

Këto janë metodat për të mësuar se si të reagoni ndaj mesazheve në WhatsApp në versione dhe pajisje të ndryshme:

Në WhatsApp Web

WhatsApp Web është bërë një nga versionet më të përdorura, kryesisht nga ata që kërkojnë që platforma të komunikojë gjatë orarit të tyre të punës. Këto janë hapat që duhen ndjekur për të reaguar:

 1. Identifikohu si zakonisht. Mos harroni se për këtë duhet të lidhni pajisjen tuaj duke skanuar kodin QR që do të shfaqet në shfletuesin tuaj përmes aplikacionit në celularin tuaj. Web1
 2. Pasi të shfaqen mesazhet, hapni bisedën ose bisedën që ju intereson. Shkoni te mesazhi ku dëshironi të reagoni. Për ta bërë këtë, lëvizni me miun. Web2
 3. Kur rri pezull mbi një nga mesazhet, do të shfaqet një figurë e re, një fytyrë e vogël buzëqeshje në një rreth.
 4. Duke lëvizur kursorin drejt ikonës, ai do të ndryshojë nga shigjeta tradicionale në një dorë të vogël me tregues, e cila do të tregojë se mund të klikojmë mbi të.
 5. Kur shtypim, do të shfaqen disa nga reagimet më të zakonshme, si, pëlqim, qeshje, surprizë, trishtim ose pesë të larta. Për t'i përdorur ato, thjesht klikojmë mbi atë që e konsiderojmë të përshtatshme për të reaguar. Web3
 6. Kur reagojmë, mund të gjejmë reagimin që kemi zgjedhur në fund të mesazhit. Web4

Nëse duam një lloj tjetër reagimi të ndryshëm nga ai i parë fillimisht, mund të klikojmë në shenjën "+” që shfaqet në të djathtë të emoticoneve. Kjo do të shfaqë listën e plotë, duke qenë të njëjtat që kemi në dispozicion për të vendosur në chat. Web5

Në versionin desktop të WhatsApp

Ky proces është shumë i ngjashëm me atë të mëparshëm, pasi ndryshimi bazë është minimal, vetëm se kalojmë nga shfletuesi i internetit në një aplikacion të instaluar në kompjuter. Në këtë version, hapat që duhen ndjekur janë:

 1. Identifikohu si zakonisht. Nëse është nisur, shkoni në hapin tjetër. Përndryshe, duhet të skanoni kodin QR që do të shfaqet në ekran nga kamera e celularit tuaj.
 2. Zgjidhni bisedën që dëshironi të reagoni. Nuk ka rëndësi nëse është një bisedë private apo një grup. Desktop1
 3. Lëvizni nëpër bisedë me ndihmën e miut. Gjeni mesazhin ndaj të cilit dëshironi të reagoni.
 4. Kur rri pezull mbi mesazhin, një rreth i vogël me një fytyrë buzëqeshjeje do të shfaqet në anën e djathtë të mesazhit. Ja reagimet. Klikoni mbi të. Desktop3
 5. Do të shfaqen reagimet më të zakonshme. Duhet të klikojmë mbi ato që i konsiderojmë të përshtatshme për bisedën.
 6. Ne do ta dimë se është bërë kur të shfaqet në fund të mesazhit. Desktop4

Kur të reagoni, homologu juaj do të marrë një njoftim se keni reaguar. Ashtu si në rastin e mëparshëm, ne kemi akses në të gjitha emoticonat WhatsApp kur klikojmë në simbolin "+" që shfaqet në fund të reagimeve të rekomanduara.

Në versionin për Android ose iOS

Këtu procesi është po aq i thjeshtë, por mund të ndryshojë pak, megjithatë, mendoj se është shumë më i rrjedhshëm të jesh në celular. Ndryshimi midis sistemeve operative iOS dhe Android është i vogël, ndaj vendosëm t'i bashkojmë ato në një shpjegim të vetëm.

Hapat nuk ndryshojnë ndjeshëm, por ne duam ta bëjmë të qartë të gjithë procesin, ndaj i tregojmë këtu:

 1. Hapni aplikacionin tuaj si zakonisht.
 2. Gjeni bisedën ku dëshironi të reagoni. Mos harroni se mund të reagoni sa herë që e konsideroni të nevojshme, përderisa ato janë mesazhe të ndryshme. Reagimi ndaj të njëjtit mesazh thjesht do të ndryshojë reagimin.
 3. Gjeni mesazhin për të cilin dëshironi të merrni një reagim.
 4. Shtypni për afërsisht 3 sekonda në mesazhin që dëshironi të reagoni. Kjo do të shkaktojë shfaqjen e reaksioneve tipike.
 5. Zgjidhni buzëqeshjen e reagimit që mendoni se është e përshtatshme për mesazhin. Prekni lehtë mbi të.
 6. Në fund të reagimit, ai do të shfaqet në zonën e poshtme të mesazhit dhe homologu juaj do të marrë një njoftim që keni reaguar. Aplikacioni Reactions WhatsApp

Ashtu si në versionet e tjera të përshkruara më sipër, mund të reagoni me një numër emoticonësh të ndryshëm nga ato të shfaqura fillimisht. Për të shfaqur listën e plotë, duhet të klikoni në shenjën "+" që shfaqet në të djathtë të reagimeve të sugjeruara.

Si të shihni reagimet

Mësoni si të reagoni ndaj mesazheve në WhatsApp

Siç e patë më lart, reagimi nga çdo version dhe sistem operativ në WhatsApp është shumë i thjeshtë, thjesht duhet të mësoheni me procesin e secilit. Megjithatë, ju mund të keni ende një pyetje, si t'i shihni reagimet?

Kjo është shumë e thjeshtë, nëse jeni ju ai që bën reagimin, do të mund ta shihni në fund të mesazhit. Në rast se keni marrë reagimin e gabuar, mund ta përsërisni procesin dhe të zgjidhni një emoticon tjetër, kjo do të ndryshojë menjëherë, si për ju ashtu edhe për personin që merr mesazhin përmes WhatsApp.

Nëse jeni ju ai që merr reagimin, ai fillimisht do të shfaqet si një pamje paraprake në një njoftim lundrues, e cila, kur klikohet, do t'ju çojë menjëherë tek ajo. Nëse jeni në bisedë gjatë reagimit, reagimi do të shfaqet menjëherë poshtë mesazhit.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.