Si të bëni një thirrje video në WhatsApp Web, hap pas hapi

Si të bëni një telefonatë në WhatsApp

L video thirrje janë bërë shumë të popullarizuara dhe është e kuptueshme që të kesh aktivizuar këtë funksion para disa kohësh në WhatsApp, Përdoruesit zgjedhin të përfitojnë nga kjo veçori e aplikacionit më të njohur të mesazheve në treg, prandaj, të njohur me ndërfaqen e përdoruesit, ne zgjodhëm WhatsApp për të bërë thirrjet tona personale ose video të punës.

Kompania zgjodhi të nisë një version "ueb" të aplikacionit të saj që na lejon të përfitojmë nga shumica e veçorive të saj direkt nga kompjuteri ynë, dhe thirrjet video janë njëra prej tyre. Ne ju tregojmë se si mund të bëni thirrje video nga WhatsApp Web që të mund të përfitoni sa më shumë prej saj.

Mënyrat e ndryshme për të përdorur WhatsApp Web

Gjëja e parë që do t'ju tregojmë janë mënyrat e ndryshme për të përdorur WhatsApp Web, dhe kjo është se pavarësisht nga ajo që shumë njerëz mund të mendojnë, ne kemi më shumë se një. Le të hedhim një vështrim në opsionet e ndryshme që paraqiten.

WhatsApp Web nga shfletuesi

Ky është funksionaliteti më i njohur, ai i përdorimit të WhatsApp Web nga shfletuesi, kjo është shumë e thjeshtë, për të përdorur WhatsApp Web nga çdo shfletues i pajtueshëm që duhet vetëm shkruani adresën vijuese dhe kërkoni për: "web.whatsapp.com".

WhatsApp Profili në Ueb

Në këtë mënyrë Ne do të ridrejtohemi në seksionin Web WhatsApp dhe do të na tregojë një kod QR në ekran. Tani do të shkojmë te aplikacioni WhatsApp për të qenë në gjendje të skanojmë QR dhe të lidhemi me WhatsApp Web.

Ne thjesht hyjmë në WhatsApp, kliko në "Vendosja" dhe ne zgjedhim opsionin «Ueb / Desktop WhatsApp». Kamera do të hapet për të skanuar kodin QR dhe do të lidhet automatikisht.

Artikulli i lidhur:
Si të zhvendosni WhatsApp në një kartë SD në një mënyrë të thjeshtë

WhatsApp Web nga aplikacioni

WhatsApp ka aplikacione të përputhshme me Windows dhe macOS Për të qenë në gjendje të përdorim WhatsApp Web në një aplikacion desktop, kjo e bën më të lehtë përdorimin dhe pafundësisht më të rehatshëm, pasi që nganjëherë priremi ta mbyllim shfletuesin gabimisht.

Ju mund të shkarkoni aplikacione të WhatsApp Web në macOS dhe Windows në lidhjet e mëposhtme:

 • Shkarkoni WhatsApp Web për Windows: LINK
 • Shkarkoni WhatsApp Web për macOS: LINK

Në linkun për Windows do të keni mundësinë ta shkarkoni për pajisjet 32-bit dhe 64-bit, në varësi të nevojave të pajisjes tuaj. Tani për ta lidhur është aq e lehtë sa të ndjekësh të njëjtat udhëzime si më parë.

Kur të kemi instaluar hapim aplikacionin dhe do të na tregojë një kod QR siç ka ndodhur më parë me versionin e shfletuesit, Ne thjesht do të kthehemi te opsioni për të skanuar kodin QR për të përdorur WhatsApp Web në vetë aplikacionin dhe ai do të lidhet automatikisht.

Gjithashtu tani do të na tregojë njoftimet direkt en kompjuterin Dhe ky është një avantazh, veçanërisht nëse e përdorim atë në një mjedis profesional.

Probleme në internet të WhatsApp

Gabime të zakonshme në thirrjet video WhatsApp në internet

Tani do të flasim me ju për problemet më të zakonshme të WhatsApp Web, në mënyrë që t'i merrni parasysh kur e përdorni dhe veçanërisht t'ju kujtojmë kufizimet e tij.

Përdorni WhatsApp Web në dy kompjuterë në të njëjtën kohë

Ne duhet të përjashtojmë plotësisht mundësinë e përdorimit WhatsApp Web në dy pajisje në të njëjtën kohë. Ne do të jemi në gjendje ta përdorim atë në WhatsApp Web në të njëjtën kohë kur dërgojmë mesazhe vetëm nga smartphone.

Kjo sepse WhatsApp nuk është një platformë «në re», pra Kur sistemi zbulon se po përdorim një lidhje tjetër WhatsApp Web, ai mbyll automatikisht seancën më të vjetër dhe na dërgon një mesazh alarmi.

Nëse dëshironi të përdorni një sistem multiplatform dhe njëkohësisht, do të duhet të zgjidhni alternativa të tilla si Facebook Messenger ose Telegram.

WhatsApp i dyfishtë
Artikulli i lidhur:
Çfarë janë dhe si të krijoni aplikacione të dyfishta në Android

Përdorni WhatsApp Web pa qasje në telefon

Edhe një herë e bëjmë këtë nënseksion. Në rastin e WhatsApp Web, informacioni nga mesazhet tona nuk ruhet në asnjë server, dhe kjo është një pikë mjaft e pafavorshme.

Në fakt, telefoni ynë celular vepron si një server dhe kjo është pikërisht ajo që na bën të mos jemi në gjendje ta fikim telefonin ose ta shkëputim atë nga të dhënat. Kjo e bën përdorimin e WhatsApp Web mjaft konsumues të baterisë.

Prandaj, ne përjashtojmë çdo mundësi të përdorimit të WhatsApp Web me telefonin e fikur ose pa një lidhje të të dhënave celulare.

Si të bëni thirrje video me WhatsApp Web

Ka ardhur koha për të hyrë në atë që keni kërkuar, mundësinë e bëni thirrje video përmes WhatsApp, dhe është mjaft e komplikuar.

Përdorni telefonin inteligjent si kamera në internet
Artikulli i lidhur:
Si ta përdorni celularin tuaj si kamera në internet me këto programe

Për arsyet e përmendura më parë si "Probleme në Web të WhatsApp" ne kemi disa kufizime, e para është që ne vërtet për të bërë thirrje video në WhatsApp Web do të duhet të përdorim një platformë tjetër.

Si të bëni një thirrje të lehtë video në WhatsApp Web

Gjëja e parë që ne do të bëjmë është e hapur WhatsApp Web dhe sinkronizoni pajisjen tonë siç ju kemi mësuar më parë.

Pasi të fillojë seanca, ne thjesht ndjekim hapat e mëposhtëm:

 1. Ne klikojmë mbi përdoruesin ose grupin me të cilin duam të bëjmë një thirrje video.
 2. Sapo të hyni në bisedë, klikoni në ikonën "klipi" që shfaqet në të djathtë sipër.
 3. Ne zgjedhim opsionin e fundit në të cilin shfaqet një kamerë video me një simbol lidhjeje.
 4. Ne do të marrim njoftimin "Shko tek Messenger për të krijuar një dhomë".

Ky funksionalitet do të na lejojë krijoni një dhomë video me deri në 50 persona përmes platformës Messenger në pronësi të Faceobook. Thjesht duke klikuar në link, çdokush me WhatsApp mund të hyjë në atë dhomë.

Dhe kjo është formulën që WhatsApp ka vendosur në mënyrë që të mund të bëjmë thirrje video përmes WhatsApp Web lehtë.

Alternativa për WhatsApp për të bërë thirrje video

Telefonatat me video që janë bërë kaq të njohura janë të pranishme në shumë aplikacione, ne do të flasim për disa:

Skype

Opsioni tradicional, një aplikacion që pothuajse të gjithë e njohin sepse ishte një pionier në këtë drejtim. Lejon deri në 10 persona në video dhe deri në 25 në audio. Mund ta shkarkoni KETU.

Hangouts

Kjo është alternativa e Google, me një rezultat të mirë. Ai gjithashtu lejon thirrjet video të deri në 10 personave me shumë funksionalitete dhe një sistem multiplatform. Ju mund të hyni direkt nga KETU.

Zoom

Më i popullarizuari në kohët e fundit, Lejon deri në 100 përdorues plotësisht njëkohësisht, gjithashtu ka lëkura dhe funksionalitete shumë argëtuese. Mund ta shkarkoni aplikacionin KETU.

Facebook Messenger

Rekomandimi ynë i fundit (jo për më keq) është alternativa e një teknologjie tjetër të shkëlqyeshme, flasim për Facebook. Alternativa më e popullarizuar në shumë vende, plus pothuajse të gjithë që njihni do të kenë Facebook, çfarë mund të kërkoni më shumë? Mund ta shkarkoni KETU.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.