Si të fshini një kontakt nga whatsapp

fshini kontaktin në whatsapp

Shumicën e kohës, lista jonë e kontakteve me telefon ose email WhatsApp nuk pasqyron saktë realitetin. Në të kemi grumbulluar numra telefoni që nuk i përdorim më (ose që janë përdorur vetëm herë pas here) ose kontakte njerëzish që as nuk i mbajmë mend. Në këtë postim do të shohim si të fshini një kontakt në whatsapp në mënyrë që të kemi një axhendë të përditësuar, më të lehtë dhe më të dobishme.

Mund të ndodhë gjithashtu që kontakti që duam të fshijmë i përket dikujt me të cilin, për çfarëdo arsye, nuk jemi të interesuar të ndërveprojmë. Gjëja më e mirë në lidhje me sistemin e fshirjes së kontakteve të këtij aplikacioni të mesazheve të çastit është se ne mundemi fshini kontaktet pa e ditur ata. Diskrecion maksimal.

Siç ndoshta e dini tashmë, kur instaloni WhatsApp në telefonin tuaj, aplikacioni do të marrë të gjithë listën e kontakteve nga libri juaj i telefonit. Në mënyrë të ngjashme, sa herë që regjistrojmë një numër të ri, ai shtohet automatikisht në listën e kontakteve të aplikacionit.

Çfarë është dhe si ta instaloni atë, WhatsApp Plus
Artikulli i lidhur:
Çfarë është WhatsApp Plus dhe si ta instaloni atë

Në vend të kësaj, fshini një kontakt WhatsApp Nuk nënkupton fshirjen e tij edhe nga libri i telefonit.. Nëse ideja jonë është ta harrojmë përgjithmonë, do të jetë gjithashtu e nevojshme ta heqim atë nga kjo listë.

Fshini një kontakt në WhatsApp

fshini kontaktin në whatsapp

Le të shohim më poshtë se si të fshijmë një kontakt në WhatsApp nga një pajisje Android dhe një iPhone:

Në një telefon Android

Këto janë hapat që duhet të ndiqni:

 1. Para së gjithash, ne hapim WhatsApp-in tonë dhe shkojmë te skeda chats.
 2. Pastaj klikoni në opsionin Bisedë e re.
 3. Tani kërkojmë dhe zgjedhim kontaktin që duam të fshijmë nga lista.
 4. Klikoni mbi emrin e kontaktit, në krye.
 5. Ne kemi qasje Më shumë opsione dhe prej andej shkojmë Shihni në librin e kontaktit.
 6. Më pas shtypim Më shumë opsione dhe klikoni në ikonën Fshi.

Që heqja të jetë e plotë, pas hapave të mëparshëm do të jetë e nevojshme përditësoni listën tonë të kontakteve në WhatsApp. Mënyra për ta bërë atë është shumë e thjeshtë, thjesht filloni një bisedë të re, hyni në skedën "Më shumë opsione" dhe prej andej zgjidhni opsionin e përditësimit.

Në një iPhone

Në një iPhone procesi i heqjes është më i lehtë. Ajo kryhet në mënyrën e mëposhtme:

 1. Së pari ju duhet të filloni WhatsApp dhe të shkoni te skeda chats.
 2. Pastaj filluam një Bisedë e re.
 3. Kërkojmë dhe zgjedhim kontaktin që duam të fshijmë.
 4. Më pas, shtypim emrin e kontaktit në krye.
 5. Në fund shtypim redaktoj dhe e rrëshqasim ekranin deri në fund derisa të gjejmë opsionin Fshi kontaktin.

Bllokoni një kontakt në WhatsApp

bllokoni kontaktin në whatsapp

Fshirja e një kontakti nuk do të thotë që ne ndalojmë marrjen e telefonatave ose mesazheve nga ky numër. Pra, nëse nuk duam ta harrojmë plotësisht, do të jemi gjithmonë në gjendje ta bllokojmë atë.

Opsioni për të bllokuar kontaktet u zbatua nga WhatsApp me idenë që përdoruesit e tij mund të mbroni veten nga mesazhet e padëshiruara dhe ngacmimet në internet. Nëse jemi të lodhur duke marrë mesazhe të padëshiruara reklamuese ose telefonata nga numra që nuk na interesojnë, mund t'i bllokojmë ato. Duke vepruar kështu, ne do të ndalojmë marrjen e mesazheve, telefonatave dhe përditësimeve të statusit tuaj. Në çdo rast është a proces i kthyeshëm, që nëse duam të zhbllokojmë sërish kontaktin në të ardhmen.

Në rastet më të rënda (ku ka pasur kërcënime ose tentativa mashtrimi) ju mund të vazhdoni të raportoni edhe numrin nga vijnë. Kështu mund të bllokoni WhatsApp:

Në një telefon Android

 1. Ne hapim WhatsApp dhe shtypim ikonën Me shume opsione.
 2. Ne jemi duke shkuar tek Cilësimet.
 3. Ne zgjedhim intimitet dhe pastaj do të shkojmë Kontaktet bllokohen.
 4. Pastaj klikoni në ikonën Shto.
 5. Së fundi, ne kërkojmë ose zgjedhim kontaktin që duam të bllokojmë.

Në një iPhone

 1. Hapim WhatsApp dhe shkojmë te menyja konfiguracion.
 2. Aty zgjedhim Llogari dhe aksesoni opsionet Privacy.
 3. Pastaj zgjedhim Të bllokuara dhe kliko në Shto nje te ri.
 4. Në fund kërkojmë dhe zgjedhim kontaktin që duam të bllokojmë.

Fshi kontaktet e bllokuara

Është hapi i fundit. Përveç bllokimit, ekziston mundësia për të hequr qafe një kontakt përgjithmonë. Për ta bërë këtë, thjesht duhet të bëni sa më poshtë:

 1. Gjëja e parë që duhet të bëjmë është Fshije kontaktin nga axhenda jonë.
 2. Pasi të bëhet kjo, shkojmë te aplikacioni WhatsApp dhe aty hapim lista e kontakteve të bllokuara
 3. Pastaj klikoni në ikonën settings (mund të bëhet edhe nga skeda Llogaria) për të shfaqur informacionin e përdoruesit në ekran.
 4. Tjetra, klikoni në Privacy.
 5. Për të përfunduar, ne rrëshqisim ekranin derisa të arrijmë në seksion Kontaktet e bllokuara, ku zgjedhim opsionin Fshi.

raportoni kontaktet

Në rast se kemi bllokuar një kontakt për shkak se kemi marrë përmbajtje fyese ose një tentativë mashtrimi ose të ngjashme nga ai, rekomandohet gjithashtu të raportoni kontaktin në mënyrë që WhatsApp të mund të marrë masa për këtë çështje dhe të paralajmërojë përdoruesit e tjerë. Mund ta bëjmë kështu:

 1. Së pari, hapim bisedën me kontaktin që duam të raportojmë.
 2. Më pas shtypim emrin e kontaktit.
 3. Ne zgjedhim opsionin raportoni kontaktin.
 4. Në fund, ne klikojmë në Raporto dhe blloko.

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.