Si të ruani kontaktet në Gmail

Kontaktet e Gmail nga një kompjuter

Jeni klient i shërbimit të emailit të Google? A jeni konfuz kur bëhet fjalë për menaxhimin e kontakteve tuaja? Nga Forumi celular Ne do t'ju mësojmë se si të ruani kontaktet në Gmail, si dhe si t'i krijoni ose importoni ato nga një pajisje celulare.

Google ka ditur të luajë mirë kartat e tij: shërbimet e ndryshme të internetit janë një sukses. YouTube ose i njëjti motor kërkimi janë shembuj të qartë të asaj që po diskutojmë. Gjithashtu, nëse flasim për menaxherin e postës elektronike, Gmail është bërë një nga më të rëndësishmit në mbarë botën.

Si të ruani kontaktet në Gmail

Kontaktet e Gmai, ku mund t'i gjeni

Tani e tutje, kur ju tregojmë për hyrjen në llogarinë tuaj Gmail, nënkuptojmë nga një shfletues dhe jo nga ndonjë aplikacion celular që ekziston në treg.

Thënë kështu, gjëja e parë që duhet të bëjmë është të hyjmë në llogarinë tonë të shërbimit të postës Google. Pasi brenda, do të duhet të shkojmë te ikonat e ndryshme që janë në kolonën e djathtë dhe klikoni mbi atë që i referohet kontakteve (në pamjen e ekranit tregojmë se cili nga të gjitha është ai që i referohet 'Kontaktet').

Pasi shtypet, ne do të shfaqen kontaktet që kemi ruajtur tashmë. Megjithatë, tani ajo që na intereson është të menaxhojmë mirë të gjitha hyrjet që kemi dhe, nëse është e nevojshme, të shtojmë të reja.

Në të njëjtën mënyrë, nëse nuk dëshironi të hyni në Gmail, Google gjithashtu ka një adresë të drejtpërdrejtë Kontakte në Google.

Menaxho kontaktet e Gmail

Pasi të hyjmë në Google Contacts, do t'i gjejmë përsëri të gjitha kontaktet tona të sinkronizuara. Përveç kësaj, Ne do të kemi mundësinë të menaxhojmë të gjitha hyrjet, si dhe të shtojmë ose fshijmë kontaktet nëse kemi dublikatë, për shembull.

Për të shtuar kontakte të reja, do të duhet të shtypim butonin e dedikuar që do të gjejmë në pjesën e sipërme të majtë të ekranit. Kur shtypet, ekrani tjetër që do të shfaqet do të jetë ai që mund të shihni më poshtë:

Shto kontakt të ri në Gmail

Tani e tutje do të na duhet të plotësojmë vetëm fushat e ndryshme: emri, mbiemri, vendosni foton e kontaktit -nese deshironi-, numrin e telefonit (personal dhe kompani), si dhe mund te identifikojme kontaktin me kompanine tuaj dhe pozicionin tuaj te punes.. Është kaq e thjeshtë të shtosh një kontakt të ri në Gmail –ose Google Contacts–.

Nga ana tjetër, në kolonën e majtë keni meny të ndryshme. Të gjitha janë të dobishme dhe kjo me siguri do ta bëjë më të lehtë punën tuaj të përditshme nëse jeni një person i mbërthyer në email. Opsionet në dispozicion për ju janë si më poshtë:

 • Kontaktet: shfaqet lista e plotë e kontakteve tuaja të ruajtura
 • kontakte të shpeshta: janë kontaktet me të cilët prireni të bisedoni më shpesh
 • Tags: mundësia e krijimit të etiketave – të njëjtat siç gjejmë në Gmail – për të lehtësuar dhe grupuar kontaktet nën të njëjtën etiketë (miq, familje, kompani X, etj.)
 • Kombinimet dhe kërkesat: në këtë seksion mund të porosisni më mirë kontaktet që keni ruajtur tashmë. Sistemi i Google zbulon kontakte të kopjuara ose kontakte të reja që nuk janë shtuar ende në listën tuaj. Nga ky opsion – dhe me një klikim të vetëm – do ta keni zgjidhur të gjithë këtë
 • Importo eksportin: Është mënyra se si do t'ju duhet të merrni një dokument me një shtrirje CSV për të mund të eksportoni të gjitha kontaktet tuaja në një aplikacion të palës së tretë. Po kështu, mund të importoni gjithashtu lista të plota – gjithashtu në format CSV – nga shërbime të tjera tek Google
 • Kosh letre: seksion i rëndësishëm nëse për ndonjë arsye kemi fshirë një kontakt dhe duam ta rikuperojmë atë. Mos harroni se keni 30 ditë nga momenti i fshirjes së kontaktit që të mund ta rikuperoni atë nga koshi

Sinkronizoni kontaktet e Gmail nga një celular Android

Gmail nga një celular Android

Le të mos gënjejmë veten: ne kemi përdorur celularët tanë gjatë gjithë jetës. Dhe kontaktet nuk do të jenë më të pakta. Dhe tani që ne dimë se si të lundrojmë në faqen e kontakteve të Google, është koha për t'u kujdesur menaxhoni –dhe sinkronizoni– kontaktet që kemi ruajtur në celular.

Nëse ju smartphone Punon nën sistemin operativ Android, ajo që duhet të keni aktivizuar është sinkronizimi i kontakteve tuaja nga cilësimet e pajisjes celulare. Si? Shumë e thjeshtë: shkoni te cilësimet e smartphone, kërkoni seksionin që thotë 'Llogaritë', klikoni mbi të dhe zgjidhni llogarinë tuaj të emailit Gmail.

Pasi të hyni në atë llogari - ose të gjitha ato që keni -, Duhet të kontrolloni që seksioni "Sinkronizimi i kontakteve" është i aktivizuar. Nëse jo, bëjeni. Që atëherë e tutje dhe çdo disa minuta, sinkronizimi i llogarisë suaj do të bëhet efektiv dhe ju do të keni gjithmonë orarin tuaj të përditësuar.

Sinkronizoni kontaktet e Gmail nga një iPhone

Gmail nga një iPhone

Nëse, nga ana tjetër, jeni përdorues i iPhone, nuk është shumë e vështirë të sinkronizoni të gjitha kontaktet tuaja as me Gmail. Sigurisht, duhet të shkojmë edhe te cilësimet e iPhone. Pasi të jeni brenda, duhet të kërkoni seksionin që i referohet 'Kontaktet'.

Do të shihni se ka nënseksione të ndryshme. Ajo që na intereson është ajo që tregon 'Llogaritë'. Aty do të shihni të pasqyruara të gjitha llogaritë që keni ruajtur në celularin Apple. Është koha për Futni llogarinë "Gmail" dhe kontrolloni opsionin "Kontaktet".. Është gati. Tani e tutje të gjitha kontaktet do të sinkronizohen midis Gmail dhe iPhone tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.