Dallimet midis një grupi dhe një komuniteti WhatsApp

Grupi WhatsApp kundër Komunitetit: Cilat janë ndryshimet?

Grupi WhatsApp kundër Komunitetit: Cilat janë ndryshimet?

Nëse jeni a përdorues i whatsapp për shumë vite, sepse me siguri ju keni parë, shijuar dhe madje keni vuajtur ndryshimet dhe risitë, kufizimet dhe problemet e saj të shumta. Të cilat kanë qenë të pranishme gjatë gjithë këtyre viteve. Nga bisedat e tyre të thjeshta të komunikimit P2P me pak veçori, përmes shfaqjes së Grupeve që kanë rritur gradualisht aftësitë dhe përfitimet e tyre, te Komunitetet aktuale me veçori më të mira dhe më të avancuara.

Mbi të gjitha, duke folur për ndryshime dhe inovacione, rryma Komunitetet WhatsApp Ata kanë qenë një tipar i ri i mrekullueshëm dhe shumë i pritur. E cila ka ardhur duke u përmirësuar dhe duke e bërë më të lehtë për përdoruesit të krijojnë ose shijojnë mënyra të ndryshme të renditjes ose përkatësisë në grupe njerëzish nën të njëjtin emërues të përbashkët. Dhe meqenëse Grupet WhatsApp janë përmirësuar gjithashtu, është e arsyeshme që shumë nuk i dinë ose i kuptojnë shumë mirë ndryshimet e rëndësishme midis të dyjave. Pra, sot, ne do të shqyrtojmë «Dallimet midis një grupi dhe një komuniteti WhatsApp ».

grupe whatsapp

Dhe a është kjo, Grupet dhe komunitetet WhatsApp në të njëjtën kohë lejojnë të gjithë përdoruesit e kësaj platforme të mesazheve të çastit, të të jetë i lidhur ose i lidhur me të tjerët në të njëjtën kohë, qofshin të njohura apo të panjohura. E cila, që në fillim, bën që shumë përdorues të mos e kuptojnë plotësisht ndryshimin midis dy modaliteteve.

Por sapo ta dini të gjitha dallimet, si ato të vogla apo delikate ashtu edhe ato të mëdha apo të rëndësishme, me siguri shumë do ta vlerësojnë më mirë përkatësinë apo jo, apo krijoni dhe menaxhoni ose jo, një grup ose komunitet. Pra, më poshtë do t'ju tregojmë ndryshimet që ne i konsiderojmë më të spikaturat dhe më të rëndësishmet midis të dy rasteve të WhatsApp.

grupe whatsapp
Artikulli i lidhur:
Grupet WhatsApp: gjithçka që duhet të dini

Grupi WhatsApp kundër Komunitetit: Cilat janë ndryshimet?

Grupi WhatsApp kundër Komunitetit: Cilat janë ndryshimet?

Dallimet e njohura midis një grupi dhe një komuniteti WhatsApp

Pas një shqyrtimi të detajuar të të dy rasteve të WhatsApp dhe dokumentacionit të madh zyrtar në spanjisht që ekziston në Grupet WhatsApp dhe Komunitetet WhatsApp Ne mund të rendisim dhe të përshkruajmë shkurtimisht ndryshimet e mëposhtme midis të dyve. Dhe këto janë 3 dallime nga më të spikaturat dhe më të rëndësishmet midis të dyjave:

rreth grupeve WhatsApp dhe komuniteteve WhatsApp

Rreth përmbajtjes së përbashkët

Në grupet WhatsApp përdoruesit mund dërgoni përmbajtje (tekst dhe multimedia), reagoni ndaj mesazheve, krijoni sondazhe dhe përmendni njerëz të tjerë. Përveç nëse administratori i grupit i kufizon ato. Ndërsa, në komunitetet WhatsApp, si parazgjedhje, vetëm administratori lejohet të dërgojë mesazhe grupi i shpalljes së komunitetit, në mënyrë të tillë që të shihen nga të gjithë pjesëmarrësit.

Dhe, megjithëse në komunitete, anëtarët nuk mund të reagojnë ndaj mesazheve dërguar nga administratori, nëse munden përgjigjuni privatisht një mesazhi specifik. Së fundi, anëtarët e komunitetit nuk mund të shohin se kush tjetër është në komunitet, ndërsa grupet munden.

Rreth menaxhimit të privatësisë

Rreth menaxhimit të privatësisë

Ndërsa, në grupet WhatsApp mundeni modifikoni cilësimet e privatësisë Me ndryshime të vogla, nuk ekzistojnë shumë cilësime ose mund të ndryshohen. Një shembull i mirë i kësaj është se informacionin e secilit prej anëtarëve i një grupi WhatsApp është i dukshëm për anëtarët e tjerë të grupit. Pavarësisht nëse janë apo jo në listën e kontakteve të anëtarëve të tjerë.

Ndërsa, në komunitetet WhatsApp kjo ndryshon krejtësisht. Duke pasur parasysh se, komunitetet janë krijuar për të dhënë lajme ose njoftime. Dhe gjithashtu, në të njëjtën gjë WhatsApp ruan privatësinë e përdoruesve duke mos lejuar që informacioni i secilit të jetë i dukshëm nga anëtarët e tjerë.

Rreth anëtarëve të secilit

Rreth anëtarëve të secilit

Ndonëse që në fillim grupet WhatsApp lindën me një kapacitet prej 256 anëtarësh, me kalimin e kohës ato janë shtuar nga 256 në 512, dhe më pas 1024 anëtarë sot. e cila ka qenë një Ndryshimi progresiv, i dobishëm dhe i vlerësuar i WhatsApp. Mbi të gjitha, në nivelin e kompanive, organizatave, sipërmarrësve, profesionistëve dhe të pavarurve, të cilët aq shumë kanë nevojë të qëndrojnë të lidhur me një komunitet apo klientelë në rritje.

ndërsa, si Komunitetet WhatsApp janë një lloj supergrupi. Kjo do të thotë, një mënyrë për të organizuar grupe përmes një më të madhe. Kjo i lejon krijuesit ose administratorit të tij të arrijë një total prej 50 grupe ose më shumë se 5.000 njerëz. Shtimi i tyre në grupin e njoftimeve të komunitetit WhatsApp.

Si të zhbllokoni një llogari WhatsApp

Dallime më të njohura

  • Grupet WhatsApp lejojnë krijimin dhe menaxhimin e pakufizuar të përdoruesve të administratorëve. Ndërsa, komunitetet WhatsApp lejojnë vetëm deri në maksimum 20 përdorues administratorësh.
  • Grupet WhatsApp lejojnë thirrje zanore dhe video të koduara nga fundi në fund me deri në tetë anëtarë të grupit. Ndërsa, në komunitetet WhatsApp kjo është e pamundur ose e ndaluar.
  • Grupet WhatsApp lejojnë përdoruesit t'i përcjellin mesazhe kujtdo në grup individualisht. Ndërsa, në komunitetet WhatsApp, vetëm administratori mund të ndajë dhe të hyjë në secilin përdorues individualisht.
Katalog falas WhatsApp: Si ta krijoni dhe menaxhoni atë?
Artikulli i lidhur:
Si të krijoni dhe menaxhoni një katalog WhatsApp falas?

Truket në ueb WhatsApp

Në përmbledhje, të dyja modalitetet kanë karakteristika të shkëlqyera në të cilat mund të përkthehen avantazhe apo disavantazhe për krijuesit dhe administratorët e ndryshëm, ose përdoruesit dhe anëtarët e tij. Prandaj, pa dyshim, gjëja më e përshtatshme është të njohësh dhe të kesh gjithmonë parasysh ekzistuesen dhe aktualen «Dallimet midis një grupi dhe një komuniteti WhatsApp ».

Megjithatë, dhe që nga komunitetet whatsapp janë më të reja se grupet WhatsApp, me siguri po ofroni karakteristika më shumë dhe më të mira. Ose, kapacitete dhe kufizime më të mëdha për administratorët dhe përdoruesit e saj. Mbi të gjitha, kur bëhet fjalë për organizimin dhe bashkimin, ose përkatësinë dhe pjesëmarrjen në grupe që lidhen me njerëz me nevoja ose objektiva të ndryshëm. Prandaj, nëse jeni të interesuar të mësoni më shumë rreth komuniteteve WhatsApp, ju ftojmë të mësoni më shumë. informacion rreth tyre.


Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Blog aktualidad
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.